«Հայաստանի շուրջ անվտանգության միջավայրն ավելի փխրուն ու վտանգավոր է դառնում». Սեյրան Օհանյան
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը հայտարարել է, թե երկրի շուրջ անվտանգության միջավայրն ավելի փխրուն ու վտանգավոր է դառնում․
«Արդեն երկրորդ քառօրյան է, որ անց ենք կացնում առանց Արցախի»,- հիշեցրել է նա։ Օհանյանի խոսքով՝ այս ամենը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության շրջանակներում. «2020թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները սեղմել են օղակը Հայաստանի և Արցախի շուրջ»։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի ապօրինի, հանցավոր գործողությունների արդյունք է սա, ինչի մասին հայտարարել են արտասահմանյան երկրները. «Բայց ցավալի է նաև այն, որ այս ամենը տեղի է ունեցել ՀՀ իշխանությունների անգրագետ, ապիկար կեցվածքի շնորհիվ»։
Նա շեշտել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն, իր կարծիքով, լուծված չէ։ Խոսելով բանակցային գործընթացի մասին՝ Օհանյանը նշել է, որ բրյուսելյան հանդիպումը տեղի չի ունեցել Ադրբեջանի նախագահի պատճառով. «Ինչ անհրաժեշտ էր ստանալ բանակցային գործընթացում և, հատկապես, Արևմուտքից, ինքը ստացել է ու իրականացրել բռնագաղթ։ Այս փուլում ինքն իր նպատակին հասել է»։
Ըստ Օհանյանի՝ հիմա Ադրբեջանը փորձելու է շեշտը դնել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում։

Руководитель фракции «Армения» НС Сейран Оганян заявил, что обстановка безопасности вокруг страны становится все более хрупкой и опасной.
"Это уже вторая четырехдневка, которую мы проводим без Арцаха", - напомнил он. По словам Оганяна, все это произошло в рамках агрессивной политики Азербайджана. "После 44-дневной войны 2020 года власти Азербайджана затянули петлю вокруг Армении и Арцаха.
По его словам, это результат незаконных, преступных действий Азербайджана, о которых заявили зарубежные страны . «Но также печально, что все это произошло благодаря невежественному и непрофессиональному отношению властей РА».
Он подчеркнул, что, по его мнению, карабахский конфликт не решен. Говоря о переговорном процессе, Оганян отметил, что встреча в Брюсселе не состоялась из-за президента Азербайджана. «То, что нужно было получить в переговорном процессе и, особенно, от Запада, он получил и осуществил депортацию. На данном этапе он достиг своей цели».
По словам Оганяна, теперь Азербайджан попытается сделать акцент на подписании мирного договора с Арменией.