Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի վարչապետի հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալասի հետ:
Հանդիպման ընթացքում նախագահն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան հարյուր հազար բռնի տեղահանվածների հումանիտար, սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին՝ դրանց լուծման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից գործուն քայլերի իրականացման հեռանկարներին:
Նախագահն իր խոսքում նաև բարձ է գնահատել Եվրամիության և Եվրամիության երկրների աջակցությունն՝ ուղղված Հայաստանի կառավարության կողմից բռնի տեղահանվածների խնդիրների լուծման ծրագրերին:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացմանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Էստոնիայի միջև երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին:

Khachaturyan had a meeting with the Prime Minister of Estonia
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, met with the Prime Minister of Estonia, Kaja Kallas, within the framework of his working visit to Brussels.
During the meeting, the President referred to the humanitarian and socio-economic problems of more than one hundred thousand forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh and the prospects of taking practical steps by the international community to solve them.
In his speech, the President also highly appreciated the support of the European Union and European Union countries for the Armenian government's plans to solve the problems of forcibly displaced people.
During the conversation, reference was made to the further deepening of the RA-EU partnership and the prospects for the development of bilateral cooperation between Armenia and Estonia.
Both sides emphasized the continuous promotion of mutually beneficial cooperation between the two countries.