«Ենթադրում եմ՝ Ադրբեջանի նախագահը չի հաստատել իր մասնակցությունը եռակողմ հանդիպմանը». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հոկտեմբերի վերջին Բրյուսելում Շառլ Միշելի և Իլհամ Ալիևի հետ նախատեսված եռակողմ հանդիպման չեղարկմանը։
«Նախատեսված էր այդպիսի հանդիպում, բայց հիմա փաստն այն է, որ հոկտեմբերին դա չի կայանա։ Ենթադրում եմ՝ պատճառն այն է, որ Ադրբեջանի նախագահը չի հաստատել իր մասնակցությունը հանդիպմանը։ Կան աշխատանքային մանրամասներ, որ մենք առաջիկայում ԵՄ գործընկերներից կփորձենք պարզել, հասկանալ հետագա անելիքները»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք՝ ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը այսօր հայտարարել է, թե հոկտեմբերի վերջին նախատեսված եռկակողմ հանդիպումը չի կայանա։

"I assume that the president of Azerbaijan has not confirmed his participation in the tripartite meeting." Nikol Pashinyan (VIDEO)
Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the cancellation of the planned tripartite meeting with Charles Michel and Ilham Aliyev in Brussels at the end of October.
"Such a meeting was planned, but now the fact is that it will not take place in October. I suppose the reason is that the president of Azerbaijan has not confirmed his participation in the meeting. There are working details that we will try to find out from the EU partners shortly to understand what needs to be done further," said Nikol Pashinyan.
To remind, EU special representative Toivo Klaar announced today that the tripartite meeting planned for the end of October will not take place.