Պապիկյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի ԶՈՒ նախարարին, ստորագրվել են համագործակցության փաստաթղթեր
Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այցելել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարություն, որտեղ տեղի է ունեցել դիմավորման հանդիսավոր արարողություն՝ զինվորական նվագախմբի և պատվո պահակախմբի մասնակցությամբ։ Հնչել են Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության պետական օրհներգերը:
Այնուհետև մեկնարկել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուի հետ հանդիպումը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Ամփոփվել են 2022 թ. սեպտեմբերին և այս տարվա հունիսին Փարիզում տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքը, նախանշվել են համագործակցության զարգացման նոր հնարավորությունները, որոնք ներառում են պաշտպանական համակարգերի ձեռքբերմանը, ռազմական կրթությանը, վերապատրաստումներին, փորձի փոխանակմանը վերաբերող և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Կողմերը բարձր են գնահատել համագործակցության ներկայիս մակարդակը և պատրաստակամություն հայտնել նոր ջանքեր գործադրել՝ այն առավել զարգացնելու նպատակով:
Պաշտոնական հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել մամուլի համար համատեղ հայտարարություն, որի  ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ֆրանսիական կողմին՝ պաշտպանության բնագավառում համագործակցության զարգացմանը համակողմանիորեն ցուցաբերվող աջակցության համար:
Նախարարները պատասխանել են լրագրողների հարցերին:
Այնուհետև Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարությունում տեղի է ունեցել երկկողմ համագործակցության մասին փաստաթղթերի ստորագրում:

В рамках рабочего визита во Францию министр обороны РА Сурен Папикян посетил Министерство Вооружённых Сил Франции, где состоялась торжественная церемония встречи с участием военного оркестра и почётного караула. Прозвучали государственные гимны Республики Армения и Французской Республики.
После этого началась встреча с министром французских вооруженных сил Себастьяном Лекорне.
Во встрече также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол РА во Франции Асмик Толмаджян и Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Армении Оливье Декотини.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с армяно-французским сотрудничеством в сфере обороны и региональной безопасности.
Подведены итоги обсуждений, прошедших в Париже в сентябре 2022 года и июне текущего года, был намечен ход работы, проводимой в направлении реализации соглашений, намечены новые возможности для развития сотрудничества, в том числе приобретение оборонной продукции, военное образование, обучение, обмен опытом и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Стороны высоко оценили нынешний уровень сотрудничества и выразили готовность приложить новые усилия для его дальнейшего развития.
После официальной встречи было проведено совместное заявление для прессы, в ходе которого министр обороны Армении поблагодарил французскую сторону за всестороннюю поддержку развития сотрудничества в сфере обороны.
Министры ответили на вопросы журналистов.
Затем документы о двустороннем сотрудничестве были подписаны в Министерстве вооруженных сил Франции.