Միջազգային փորձագետները մտահոգված են ՀՀ-ի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման հավանականությամբ
Միջազգային փորձագիտական շրջանակները շարունակում են քննարկել Երևանի ու Բաքվի միջև ընթացող բանակցային գործընթացն ու Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ուժի հնարավոր կիրառումը։ Այս ամենի ֆոնին՝ տարածաշրջան է ժամանել ամերիկացի բարձրատիճան դիվանագետը, փոխանցում է Ամերիկայի Ձայնը։
Բաքու է ժամանել ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ Ջոշուա Հեքը՝ հանդիպելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Այս մասին «X» սոցհարթակում տեղեկացրած Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպանատունը՝ մանրամասնել է, որ հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններն ու Հարավային Կովկասում կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու հեռանկարը։
Ադրբեջանի նախագահի մամլո ծառայության հաղորդմամբ, կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման հարցերին, մտքեր փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ։ Հանդիպմանը Իլհամ Ալիևը հայտարարել է Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու, բանակցությունները շարունակելու և հնարավորինս շուտ խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատրաստակամության մասին:

Международные эксперты обеспокоены возможностью применения Азербайджаном силы против Армении
В международных экспертных кругах продолжают обсуждаться продолжающийся переговорный процесс между Ереваном и Баку и возможное применение силы азербайджанской стороной против Армении. На фоне всего этого в регион прибыл высокопоставленный американский дипломат, сообщает "Голос Америки".
Заместитель госсекретаря США Джошуа Хек прибыл в Баку для встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Об этом сообщили на социальной платформе "Х" в посольстве США в Азербайджане, уточнив, что на встрече обсуждались двусторонние отношения и перспектива достижения стабильного и достойного мира на Южном Кавказе.
По сообщению пресс-службы президента Азербайджана, стороны обсудили вопросы обеспечения мира и стабильности в регионе, обменялись идеями по процессу нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. На встрече Ильхам Алиев заявил о готовности урегулировать отношения с Арменией, продолжить переговоры и подписать мирный договор в кратчайшие сроки.