«Ադրբեջանը նախ պետք է հաստատի մասնակցությունը բրյուսելյան հանդիպմանը». փոխնախարար
«Բրյուսելյան հանդիպման հստակ օր նշելու համար, կարծում եմ, անհրաժեշտ է, որ ադրբեջանական կողմը նախ հաստատի իր մասնակցությունը». հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե խաղաղության պայմանագրի հայկական ո՞ր առաջարկների հետ Ադրբեջանն անհամաձայնություն ունի, նա ասել է. «Ենթադրում եմ՝ ճիշտ կլինի սպասել Գրանադայի հայտարարության մեջ արձանագրված ուղենիշներին Ադրբեջանի արձագանքին, որից հետո արդեն կարիք կլինի խոսել ընդհանուր կարգավորման գործընթացի հեռանկարի մասին»։
Կոստանյանը նաև նշել է, որ ձևաչափերի մշտական փոփոխությունը լրջագույն կասկածներ է հարուցում առ այն, թե Բաքուն ընդհանրապես հետաքրքրվա՞ծ է խաղաղության գործընթացը ավարտին հասցնելով, թե՞ ուղղակի մի ձևաչափից մյուսն է փորձում անցնել՝ այդպես խուսափելով կոնկրետ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումից:

"Азербайджан должен сначала подтвердить участие во встрече в Брюсселе". Заместитель министра
«Для того, чтобы назначить четкую дату встречи в Брюсселе, я думаю, азербайджанской стороне необходимо сначала подтвердить свое участие». Об этом сообщил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
Обращаясь к вопросу, с каким из армянских предложений мирного договора не согласен Азербайджан, он сказал: " Полагаю, правильным будет дождаться ответа Азербайджана на положения, зафиксированные в Гранадском заявлении, после чего можно будет говорить о перспективе общего процесса урегулирования".
Костанян также отметил, что постоянная смена форматов вызывает серьезные сомнения в том, заинтересован ли Баку вообще в завершении мирного процесса или же он просто пытается перейти от одного формата к другому, избегая тем самым достижения конкретных договоренностей.