Բոլոր ջանքերը ներդրվել են մեր աջակցության ուժեղ ազդակներ ուղարկելուն այս դժվարին ժամանակներում. Կանադայի նորանշանակ դեսպան
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրները:
Նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում:
«Վստահ եմ, որ Ձեր նշանակումը որպես առաջին ռեզիդենտ դեսպան և Հայաստանում Կանադայի դեսպանատան բացումը նոր խթան են լինելու մեր երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում: Երկու երկրների միջև հարաբերություններն այլ արժեք ունեն և առավել ևս Հայաստանի համար այսօր առանձնահատուկ դեր ունեն: Ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այն աջակցության համար, որ Կանադայի կառավարությունը ցուցաբերում է Հայաստանին: Ձեր աջակցության կարիքը, իհարկե, մենք ունենք: Այդ աջակցությունը մենք զգում ենք ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև միջազգային հարթակներում:
Ձեր նշանակումը և դեսպանատան բացումը մեծ հնարավորություններ են բացելու մեր երկու երկրների հարաբերությունների խորացման և նոր բնագավառներում ծրագրեր կանխատեսելու կամ զարգացում ապահովելու առումով»,- ասել է նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար դեսպան Թըրները նշել է.
«Ես մեծապես ուրախ եմ այստեղ գտնելու համար: Ինչպես նշեցիք Կանադան եղել է և միշտ կլինի Հայաստանի մեծ բարեկամն ու աջակիցը: Դուք արդեն իսկ ականատես եղաք մեր արձագանքին վերջին ճգնաժամին՝ ինչպես մեր մարդասիրական աջակցության, այնպես էլ ՄԱԿ-ի և տարբեր հարթակներում մեր հայտարարությունների տեսքով:
Բոլոր ջանքերը ներդրվել են մեր աջակցության ուժեղ ազդակներ ուղարկելուն այս դժվարին ժամանակներում: Եվ դեսպանատան բացումը ևս մեկ հանգամանք է մեր հարաբերությունների ամրապնդման գործում»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-կանադական քաղաքական տնտեսական և այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման վերաբերյալ հարցեր: Կարևորվել է երկու երկրների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության հետագա խթանումը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության և հումանիտար խնդիրներին առնչվող հարցերին և տարածաշրջանային զարգացումներին: Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և վերջնական ու կայուն խաղաղության հասնելու իր դիրքորոշմանը:

All efforts have been made to send strong support signals during these difficult times. Newly appointed ambassador of Canada
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to Armenia Andrew Turner presented his credentials to the President of the Republic Vahagn Khachaturian.
The President congratulated the newly appointed ambassador on assuming the post and wished him success in fulfilling his responsible mission.
"I am sure that your appointment as the first resident ambassador and opening of the Canadian embassy in Armenia will be a new stimulus in developing relations between our countries. The relations between the two countries have different values, and even more so, they have a unique role for Armenia today. I want to thank the Canadian government for its support of Armenia. We certainly need your support. We support not only in Armenia but also on international platforms.
Your appointment and the embassy's opening open up great opportunities to deepen the relations between our two countries and predict projects in new fields or ensure development," said President Vahagn Khachaturyan.
Expressing his gratitude for the reception, Ambassador Turner noted.
"I am thrilled to find you here. As you mentioned, Canada has been and will always be a great friend and supporter of Armenia. You have already witnessed our response to the recent crisis through our humanitarian assistance and statements at the United Nations and on different platforms.
All efforts have been made to send strong support signals during these difficult times. And the embassy's opening is another factor in strengthening our relations."
During the meeting, issues regarding the further development of Armenian-Canadian political, economic, and other spheres of cooperation were discussed. Further promotion of the existing high-level political dialogue between the two countries was highlighted.
During the conversation, issues related to protecting the rights of forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh, humanitarian issues, and regional developments were touched upon. The President of the Republic emphasized that Armenia is committed to normalizing relations with its neighbors and achieving final and stable peace.