Բրյուսել-Մոսկվա․ միջնորդական մրցապայքարի նոր փուլի յուրահատկությունները. Շահան Գանտահարյան
- Պաղեստինա-իսրայելական ռազմական գործողությունների ընթացքում Իսրայել են այցելում ԱՄՆ նախագահն ու Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը՝ աջակցություն հայտնելով Իսրայելին։ Այս այցերը ռազմական գործողությունների հետագա զարգացման վրա ի՞նչ ազդեցություն կարող են թողնել։
- Հիմնականը ԱՄՆ-ի այցն է կամ դիրքորոշումը, որովհետև Բրիտանիան ածանցյալի կարգավիճակ ունի՝ հետևելով Վաշինգտոնին։ ԱՄՆ–ն պաշտոնապես զորակցում է, մարտանավեր է ուղարկում և ռազմական օժանդակություն։ Մյուս կողմից հայտարարում է, որ ԱՄՆ զինվորական ներկայությունը տարածաշրջանում ավելի շատ զսպիչ գործոնի հանգամանք ունի, քան պատերազմը մասշտաբայնացնելու։ Նկատելի է Թել Ավիվի և Վաշինգտոնի շահերի որոշակի անհամատեղելիությունը։ Դրա ամենահանգուցային կետը Թեհրան-հավաքական Արևմուտք ապալարվածությունն է կամ, նույնիսկ, երկխոսությունը, կամ, ինչ–որ տեղ, համաձայնությունը։ Մինչդեռ Թել Ավիվն ու Թեհրանը շարունակում են իրար հանդեպ մնալ գլխավոր սպառնալիքներ։
- Ի՞նչ եք կարծում՝ ո՞ր դեպքում իրանական կողմը կմիջամտի ռազմական գործողություններին, և այդ սցենարի պարագայում ի՞նչ հետևանքների ականատես կլինենք Հարավային Կովկասում։
- Չեմ կարծում, որ այս պահին Իրանը կմիջամտի․ անգամ իր ազդեցության ներքո գտնվող լիբանանյան «Հեզբոլլահ»–ը լիարժեք չի ներգրավվում պատերազմին, որից, հնարավոր է, դժգոհ են «Համաս»-ում։ Լիբանանում կայացած ծովային սահմանազատման համաձայնությունն, ըստ էության, Իրան-ԱՄՆ համաձայնություն էր։ Ուզում եմ ասել, որ չի բացառվում, որ ԱՄՆ-Իրան խոսակցություն կա՝ պատերազմին տարածաշրջանային տարողություն չտալու։
- ՌԴ նախագահի պեկինյան այցը, Լավրովի՝ Հյուսիսային Կորեա այցելությունն աշխարհաքաղաքական ի՞նչ նշանակություն ունեն, ի՞նչ խմորումներ են տեղի ունենում։
- Իրադրությունը կարող ենք դիտարկել նոր աշխարհակարգային առանցքի ձևավորման գործընթացում։ Հակաամերիկյան կամ ԱՄՆ-ի ազդեցությունից դուրս գտնվող այլ երկրների հարաբերություններն ակտիվանում են, սակայն չեմ կարծում, որ բոլորի դիրքորոշումը միանշանակ է։ Նոր բևեռը Պեկինն է, և նա վարում է դանդաղ, տեսքով տնտեսական, ըստ էության՝ քաղաքական, ապա՝ ռազմական բևեռայնացման քաղաքականություն՝ առանց ներքաշվելու աշխարհագրական տարբեր միջավայրերում բռնկված պատերազմներին։ Լավրովի այցը Հյուսիսային Կորեա արագ հետևանք չի ունենալու Հարավային Կովկասում, որտեղ արդեն ընթանում է աշխարհաքաղաքական գործոնների բախում։
- ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Բրյուսելում ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ ձևավորվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհային քարտեզ, ապա նշել, որ այդ քարտեզին կողմերի հավատարմությունը ճեղքում կապահովի խաղաղության գործընթացում: Սա ի՞նչ է նշանակում։
- Չմոռանանք, որ Ադրբեջանը հետզհետե իր հակաեվրոպական քայլերն ու դիրքորոշումները դեկլարատիվ առումով ուժեղացնում է։ Մյուս կողմից շարունակվում են Եվրոպա-Ադրբեջան գազային հարաբերությունները։ Պարզ է, որ Բաքուն նախընտրում է ռուսական միջնորդությունը կամ ուղղակի, չմիջնորդավորված պայմանավորվածությունը։ Ներկա տեսքով ընթանում է, մի կողմից, Երևան-Եվրոպա, մյուս կողմից՝ Բաքու-Մոսկվա միջնորդական մրցապայքար։
- Հաշվի առնելով ռուսական գործոնը՝ ի՞նչ զարգացումներ կստանա խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացը։
- ՌԴ փոխարտգործնախարարը, խոսելով հայ-ադրբեջանական հակամարտության մասին, ակնարկել էր, որ իր երկիրը պատրաստ է համագործակցել Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի հետ։ Սա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության վերականգնման ակնարկ է։ Սակայն չեմ կարծում, որ ներկա պայմաններում դա իրականանալի է։ Իսրայելա-պաղեստինյան պատերազմի հետագա ընթացքը որոշակի ազդեցություն կարող է ունենալ Ուկրաինայի պատերազմի արդյունքների վրա, ինչն էլ կազդի Հարավային Կովկասում ռուսական գործոնի ազդեցիկության կամ չեզոքացման վրա։

Brussels-Moscow: the peculiarities of the new stage of mediation competition. Shahan Gnataharyan
- During the Palestinian-Israeli military operations, the President of the USA and the Prime Minister of Great Britain visited Israel, expressing their support for Israel. What impact can these visits have on the further development of military operations?
- The main thing is the USA's visit or position because Britain is a derivative, following Washington. The US is officially providing support, sending warships, and providing military assistance. On the other hand, he declares that the US military presence in the region is more of a deterrent than escalating the war. A specific incompatibility between the interests of Tel Aviv and Washington is noticeable. Its most crucial point is Tehran-West de-escalation or, even, dialogue or, somewhere, agreement. Meanwhile, Tel Aviv and Tehran remain the main threats to each other.
- In what case do you think the Iranian side will intervene in the military operations, and in the case of that scenario, what consequences will we witness in the South Caucasus?
- Iran will not intervene at this moment. Even the Lebanese "Hezbollah" under his influence is not fully involved in the war, which, perhaps, they are dissatisfied with in "Hamas." The maritime demarcation agreement in Lebanon was, in fact, an Iran-US agreement. It is not excluded that there is a conversation between the US and Iran not to give the war a regional dimension.
- What is the geopolitical significance of the Russian President's visit to Beijing and Lavrov's visit to North Korea, and what are the concerns?
- We can observe the situation in forming a new world order axis. Relations between anti-American or other countries outside the influence of the United States are intensifying, but I do not think everyone's position is unequivocal. The new pole is Beijing, and it is conducting a policy of slow, economic in appearance, political in essence, and then military polarization without getting involved in the wars that have broken out in different geographical environments. Lavrov's visit to North Korea will take time to impact the South Caucasus, where a clash of geopolitical factors is already underway.
- RA Prime Minister Nikol Pashinyan stated that a road map for peace and normalization of relations between Azerbaijan and Armenia was formed in Brussels with the mediation of CE President Charles Michel and noted that the parties' adherence to this map will ensure a breakthrough in the peace process. What does this mean?
- Let's not forget Azerbaijan is gradually strengthening its anti-European steps and positions. On the other hand, Europe-Azerbaijan gas relations continue. Baku prefers Russian mediation or a direct, unmediated agreement. Currently, a mediation competition is going on between Yerevan-Europe on the one hand and Baku-Moscow on the other.
- Considering the Russian factor, what developments will the process of signing the peace treaty receive?
- The Russian Deputy Foreign Minister, speaking about the Armenian-Azerbaijani conflict, hinted that his country is ready to cooperate with Europe and the USA. This is an overview of the restoration of the co-chairmanship of the OSCE Minsk Group. However, it is not feasible under the current conditions. The further course of the Israeli-Palestinian war may have a particular influence on the results of the war in Ukraine, affecting the influence or neutralization of the Russian factor in the South Caucasus.