ԼՂ-ից տեղահանված ավելի քան 3000 մարդ հեռացել է Հայաստանից. վարչապետը կոչ է անում մնալ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ավելի քան 3000 մարդ դուրս է եկել Հայաստանից. կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա չի բացառել, որ այդ անձինք միգուցե արտերկրի իրենց հարազատներին տեսակցելու նպատակով են դուրս եկել, սակայն նա կոչ արեց որպես առաջնային պլան ունենալ Հայաստանում մնալը, ոչ թե արտագաղթելը:
«Մենք ամեն ինչ անում ենք նրանց աջակցելու համար։ Այն դեպքում, երբ դե ֆակտո ցանկություն կամ հնարավորություն չի լինի վերադառնալ ԼՂ, մեր քաղաքականությունն է՝ ամեն ինչ անել, որ նրանք մնան Հայաստանում։ Ես կոչ եմ անում ԼՂ–ից բռնի տեղահանված մեր քույրեին ու եղբայրներին՝ Հայաստանից արտագաղթը չդիտարկել որպես առաջիկա գործողությունների պլան։ Մենք ավելի քան 100 մլն դոլարի հատկացում ենք արել, տարբեր ծրագրեր ենք անելու, բայց միջնաժամկետում մեր ծրագրերը ոչ թե լինելու են առանձին, այլ նույն չափով հասանելի լինեն թե ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին, թե Հայաստանի այլ քաղաքացիներին»,- ասել է նա։

More than 3,000 people displaced from Nagorno-Karabakh have left Armenia. the prime minister calls to stay (VIDEO)
More than 3,000 forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh have left Armenia. Prime Minister Nikol Pashinyan announced this at the government session.
He did not rule out that these people may have visited their relatives abroad, but he prioritized staying in Armenia, not emigrating.
"We are doing everything to support them. If there is no de facto desire or opportunity to return to Nagorno-Karabakh, our policy is to do everything for them to stay in Armenia. I call on our brothers and sisters forcibly displaced from Nagorno-Karabakh not to consider emigration from Armenia as a plan for future actions. We have allocated more than 100 million dollars. We will do various programs, but in the medium term, our programs will not be separate but will be equally available to those forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and other citizens of Armenia," he said.