ԼՂ-ից տեղահանված ավելի քան 3000 մարդ հեռացել է Հայաստանից. վարչապետը կոչ է անում մնալ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ավելի քան 3000 մարդ դուրս է եկել Հայաստանից. կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա չի բացառել, որ այդ անձինք միգուցե արտերկրի իրենց հարազատներին տեսակցելու նպատակով են դուրս եկել, սակայն նա կոչ արեց որպես առաջնային պլան ունենալ Հայաստանում մնալը, ոչ թե արտագաղթելը:
«Մենք ամեն ինչ անում ենք նրանց աջակցելու համար։ Այն դեպքում, երբ դե ֆակտո ցանկություն կամ հնարավորություն չի լինի վերադառնալ ԼՂ, մեր քաղաքականությունն է՝ ամեն ինչ անել, որ նրանք մնան Հայաստանում։ Ես կոչ եմ անում ԼՂ–ից բռնի տեղահանված մեր քույրեին ու եղբայրներին՝ Հայաստանից արտագաղթը չդիտարկել որպես առաջիկա գործողությունների պլան։ Մենք ավելի քան 100 մլն դոլարի հատկացում ենք արել, տարբեր ծրագրեր ենք անելու, բայց միջնաժամկետում մեր ծրագրերը ոչ թե լինելու են առանձին, այլ նույն չափով հասանելի լինեն թե ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին, թե Հայաստանի այլ քաղաքացիներին»,- ասել է նա։

Армению покинули более 3000 вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр Никол Пашинян.
Он не исключил, что эти люди могли уехать к своим родственникам за границу, но призвал, чтобы приоритетом было остаться в Армении, а не эмигрировать.
«Мы делаем все, чтобы их поддержать. В случае, если де-факто не будет желания или возможности вернуться в Нагорный Карабах, наша политика – сделать все, чтобы они остались в Армении. Я призываю наших братьев и сестер, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, не рассматривать эмиграцию из Армении как план будущих действий. Мы выделили более 100 миллионов долларов, будем делать различные программы, но в среднесрочной перспективе наши программы не будут отдельными, а будут в равной степени доступны как для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, так и для других граждан Армении", - сказал он