Կարևորվել է Երևանում Կանադայի դեսպանություն հիմնելու որոշումը
Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կանադայի նորանշանակ դեսպան Էնդրյու Թըրներին՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
Շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին՝ նախարար Միրզոյանը վստահություն է հայտնել, որ որպես Հայաստանում Կանադայի առաջին ռեզիտենտ դեսպան, նա իր գործունեությամբ նշանակալի լիցք կհաղորդի արդեն իսկ լավ հիմքերի վրա կառուցվող հայ-կանադական բարեկամական հարաբերություններին, դրանց առավել ամրապնդմանն ու խորացմանը: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է Երևանում Կանադայի դեսպանություն հիմնելու որոշումը, ինչը վկայում է հայ-կանադական դինամիկ զարգացող օրակարգը տարբեր ուղղություններով ընդլայնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ դեսպանն իր առաքելությունը ստանձնել է Հայաստանի համար դժվարին ժամանակահատվածում: Ընդգծվել է Հայաստանում ժողովրդավարությանը, ՀՀ ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանն ամուր աջակցության կարևորությունը: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացի և առկա հիմնական հարցերի վերաբերյալ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածն իր իսկ անունով բնութագրելու, Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 100 հազարից ավել հայերի առաջնային կարիքները պատշաճ ապահովելու, ինչպես նաև նրանց իրավունքների հասցեագրման անհրաժեշտությունը: Հանդիպմանը զրուցակիցները կարևորել են նաև փոխադարձ բարձրաստիճան այցելությունները:

The decision to establish a Canadian embassy in Yerevan was highlighted.
On October 18, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan received the newly appointed Ambassador of Canada to RA, Andrew Turner, on the occasion of handing over a copy of his credentials.
Congratulations to the newly appointed ambassador; Minister Mirzoyan expressed his confidence that as the first resident ambassador of Canada in Armenia, he will charge the Armenian-Canadian friendly relations, which are already being built on sound foundations, to their further strengthening and deepening. In this context, the decision to establish a Canadian embassy in Yerevan was emphasized on both sides, which proves the bilateral willingness to expand the dynamically developing Armenian-Canadian agenda in different directions.
Ararat Mirzoyan emphasized that the ambassador assumed his mission during a problematic period for Armenia. The importance of strong support for democracy, sovereignty, and territorial integrity of Armenia was emphasized. Thoughts were exchanged on establishing regional stability and the main issues at hand.
Referring to the security situation in the region, Minister Mirzoyan emphasized the need to describe what happened in Nagorno-Karabakh by its name to adequately provide for the primary needs of more than 100,000 Armenians in Nagorno-Karabakh as a result of the ethnic cleansing policy implemented by Azerbaijan, as well as to address their rights. At the meeting, the interlocutors also highlighted mutual high-level visits.