Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին
Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան կատարած այցի համար՝ փոխվարչապետը ներկայացրել է ԼՂ բնակչության բռնի տեղահանման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը՝ մանրամասն անդրադարձ կատարելով տեղահանված բնակչության հիմնական կարիքներին և դրանց հասցեագրման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին։
Մասնավորապես՝ Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին կեցության վայրերով ապահովման և առաջնային այլ կարիքների բավարարման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկված քայլերը, ինչպես նաև նախանշել է վերջիններիս համար կայուն կենսապայմաններ ապահովելու նպատակով միջնաժամկետ և երկարաժամկետ անելիքները։
Փոխվարչապետն անդրադարձ է կատարել նաև առավել խոցելի խմբերի, այդ թվում՝ երեխաների, կանանց, տարեցների սոցիալ-հոգեբանական և այլ կարիքներին:
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարն, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել Տիգրան Խաչատրյանին առկա իրավիճակի վերաբերյալ մանրամասն քննարկում ունենալու հնարավորության համար:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի:

18 октября вице-премьер-министр РА Тигран Хачатрян принял делегацию, возглавляемую уполномоченным СЕ по правам человека Дуней Миятович.
Выразив благодарность за визит в Армению, вице-премьер представил ситуацию, сложившуюся в результате насильственного перемещения населения Нагорного Карабаха, подробно коснувшись основных потребностей перемещенного населения и проводимой работы по их решению.
В частности, Тигран Хачатрян представил шаги, предпринятые правительством РА по обеспечению жильем и другими первоочередными потребностями наших соотечественников, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, а также обозначил среднесрочные и долгосрочные меры по обеспечению стабильных условий жизни для них.
Вице-премьер также обратился к социально-психологическим и другим нуждам наиболее уязвимых групп населения, в том числе детей, женщин, пожилых людей.
Комиссар Совета Европы по правам человека, со своей стороны, поблагодарил Тиграна Хачатряна за возможность подробно обсудить сложившуюся ситуацию.
Собеседники также затронули широкий круг вопросов, связанных с защитой прав людей, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха.