Ադրբեջանն ունի հստակ առաջնային պատասխանատվություն․ ԵՄ
Եվրամիությունը շարունակում է մտահոգությամբ հետևել սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին Ադրբեջանի ռազմական գործողություններից և Լաչինի միջանցքի իննամսյա շրջափակումից հետո Ղարաբաղի հայերի զանգվածային արտագաղթից հետո ստեղծված ծայրահեղ ծանր իրավիճակին։ Լեռնային Ղարաբաղի գրեթե ողջ բնակչությունը՝ ավելի քան 100,600 մարդ, ապաստան է գտել Հայաստանում, հայտնում է ԵՄ-ն։
«Հրամայական է շարունակական անխոչընդոտ մարդասիրական աջակցություն ապահովել նրանց, ովքեր դեռ կարիքի մեջ են Ղարաբաղում, ինչպես նաև նրանց, ովքեր հեռացել են։ Անցյալ շաբաթ Եվրահանձնաժողովը հայտարարեց 10,45 միլիոն եվրոյի չափով մարդասիրական օգնության լրացուցիչ փաթեթի մասին՝ ի հավելումն 2020 թվականից ի վեր արդեն տրամադրված 20,8 միլիոն եվրոյի:
Ադրբեջանը պետք է ապահովի Ղարաբաղի հայերի մարդու իրավունքները, հիմնարար ազատությունները և անվտանգությունը՝ ներառյալ նրանց տներում արժանապատիվ ապրելու իրավունքը՝ առանց ահաբեկման կամ խտրականության, ինչպես նաև պայմաններ ստեղծի կամավոր, անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձի համար՝ հարգելով  նրանց պատմությունը, մշակույթն ու մարդու իրավունքները: Բացի այդ, պետք է արդյունավետ պաշտպանվեն և երաշխավորվեն տեղական բնակչության մշակութային ժառանգությունն ու սեփականության իրավունքները:
Այս կապակցությամբ հիշեցնում ենք, որ Ադրբեջանը պետք է կատարի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից սեպտեմբերի 22-ին նշված միջանկյալ միջոցները, այսինքն՝ ձեռնպահ մնա այնպիսի միջոցներ ձեռնարկելուց, որոնք կարող են հանգեցնել Կոնվենցիայով նախատեսված իրենց պարտավորությունների, մասնավորապես՝ 2-րդ հոդվածի խախտմանը (իրավունք կյանքի) և 3-րդ հոդվածի (խոշտանգումների և անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի արգելում):
Մենք ի գիտություն ընդունեցինք նախագահ Ալիևի հրապարակային արտահայտությունները Ղարաբաղի հայերի հետ խաղաղ ապրելու և նրանց իրավունքները պահպանելու պատրաստակամության մասին։ Ադրբեջանն ունի հստակ առաջնային պատասխանատվություն բնակչության ճակատագրի համար։ Պետք է տրամադրվեն շոշափելի, կոնկրետ և թափանցիկ երաշխիքներ։ Որպես վստահության ամրապնդման կարևոր միջոց՝ մենք ակնկալում ենք համապարփակ համաներում Ղարաբաղի բոլոր հայերի՝ ներառյալ նրանց ներկայացուցիչների համար, և բոլոր կողմերի զսպվածությունը կոշտ հռետորաբանությունից։
Միջազգային մուտքը Ղարաբաղ շատ կարևոր է, երբ խոսքը վերաբերում է անհրաժեշտ օգնության տրամադրմանը և տեղում իրավիճակի անկախ մոնիթորինգի ապահովմանը: Եվրամիությունն ի գիտություն է ընդունել ՄԱԿ-ի վերջին երկու այցերը: Մենք բարձր ենք գնահատում Միգրացիայի և փախստականների հարցերով Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչի աշխատանքը, ով աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանի իշխանություններին՝ դեպի իր տարածք այս զանգվածային արտագաղթը կարգավորելու հարցում: Անհամբեր սպասում ենք Եվրոպայի խորհրդի փաստահավաք առաքելությանը՝ մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի գլխավորությամբ և դրա հետագա առաջարկություններին:
ԵՄ-ն վերահաստատում է իր աջակցությունն ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի ինքնիշխանությանը, սահմանների անձեռնմխելիությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին վերահաստատել իր միանշանակ հավատարմությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը՝ 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի համաձայն։ ԵՄ-ն հավատարիմ է մնում երկու կողմերի միջև երկխոսությունը հեշտացնելուն՝ համապարփակ և կայուն խաղաղություն ապահովելու համար՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր բնակչության»:

Azerbaijan has an explicit primary responsibility. EU
The European Union continues to follow with concern the challenging situation created after the mass emigration of Karabakh Armenians following the military operations of Azerbaijan on September 19 and 20 and the nine-month blockade of the Lachin Corridor. Almost the entire population of Nagorno Karabakh, more than 100,600 people, have found refuge in Armenia, the EU reports.
"It is imperative to provide continued unhindered humanitarian assistance to those still in need in Karabakh and those who have left. Last week, the European Commission announced an additional package of humanitarian assistance of €10.45 million, on top of the €20.8 million already provided since 2020.
Azerbaijan must ensure the human rights, fundamental freedoms, and security of Karabakh Armenians, including the right to live in dignity in their homes without intimidation or discrimination, and create conditions for their voluntary, safe, dignified, and sustainable return, respecting their history, culture and human rights. In addition, the local population's cultural heritage and property rights must be effectively protected and guaranteed.
In this regard, we remind you that Azerbaijan must implement the interim measures specified by the European Court of Human Rights on September 22, that is, refrain from taking such measures that may lead to the violation of its obligations under the Convention, in particular, Article 2 (right to life ) and Article 3 (prohibition of torture and inhuman or degrading treatment or punishment).
We took note of President Aliyev's public statements about his readiness to live peacefully with Karabakh Armenians and to preserve their rights. Azerbaijan has clear primary responsibility for the fate of the population. Tangible, concrete, and transparent guarantees must be provided. As an important confidence-building measure, we expect a comprehensive amnesty for all Karabakh Armenians, including their representatives, and restraint from all sides on harsh rhetoric.
International access to Karabakh is crucial for providing the necessary assistance and ensuring independent monitoring of the situation on the ground. The European Union has taken note of the last two UN visits. We appreciate the work of the Secretary-General's Special Representative for Migration and Refugees, who assists the Armenian authorities in managing this mass exodus to their territory.
We look forward to the fact-finding mission of the Council of Europe, led by the Commissioner for Human Rights, Dunja Mijatović, and its further recommendations.
The EU reaffirms its support for the sovereignty, inviolability of borders, and territorial integrity of Azerbaijan and Armenia. We call on Azerbaijan to reaffirm its unequivocal commitment to the territorial integrity of Armenia by the 1991 Almaty Declaration. The EU remains committed to facilitating dialogue between the two sides to ensure a comprehensive and lasting peace for the benefit of all the region's peoples."