«Հայաստանի նկատմամբ անվտանգային պարտավորություններ ունեցող երկրները մեզ միայնակ թողեցին». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«2021թ. մայիսի 12-ին ադրբեջանական զորքերը խախտեցին Հայաստանի սահմանը՝ սահմանագծի՝ մոտ 100 կմ-անոց հատվածում մինչև 4 կմ ներխուժելով երկրի տարածքի խորքը։ Այս իրավիճակում Հայաստանի անվտանգության համակարգը համարվող ՀԱՊԿ-ը և երկկողմ մակարդակում Հայաստանի նկատմամբ անվտանգային պարտավորություններ ունեցող երկրները մեզ ոչնչով չօգնեցին, միայնակ թողեցին». Եվրախորհրդարանում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասել է, որ պառլամենտի արտահերթ ընտրություններից առաջ տեղի ունեցած այդ սադրանքի նպատակը ընտրությունները ձախողելն ու պետությունը կաթվածահար անելն էր, կամ, առնվազն, դրածո կառավարություն ձևավորելը։
Նա նշել է, որ այդ պայմաններում Հայաստանում անցկացվեցին այնպիսի ընտրություններ, որոնք ճանաչվեցին ժողովրդավարական, թափանցիկ ու մրցակցային։
Ըստ Փաշինյանի՝ 2018թ. հեղափոխությունից հետո Հայաստանում որևէ մակարդակի ընտրության արդյունքներ չեն նենգափոխվել։

"Countries with security obligations to Armenia left us alone." prime minister
"On May 12, 2021, Azerbaijani troops violated the border of Armenia, invading the country's territory up to 4 km in the 100 km section of the borderline. In this situation, the CSTO considered the security system of Armenia, and the countries with security obligations towards Armenia at the bilateral level did not help us at all; they left us alone." Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced at the PACE session.
He said that the purpose of that provocation, which took place before the extraordinary parliamentary elections, was to fail the elections and paralyze the state or at least to form a temporary government.
He noted that in those conditions, such elections were held in Armenia, recognized as democratic, transparent, and competitive.
According to Pashinyan, after the 2018 revolution, the results of elections at any level in Armenia have not been manipulated.