«Պատրաստ ենք ապահովել ադրբեջանական բեռների և ադրբեջանցիների անցման անվտանգությունը». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Հայաստանը պատրաստ է իր տարածքում ապահովել բեռների, տրանսպորտային միջոցների, մարդկանց, խողովակաշարերի և էլեկտրական գծերի անվտանգությունը, որովհետև խաղաղության խաչմերուկը ենթադրում է նաև խողովակաշարերի և էլեկտրագծերի անցում». հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի համար կարևոր են այդ լուծումները, որովհետև 30 տարի շրջափակման մեջ է Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից։
Ըստ նրա՝ Հայաստանին տարածաշրջանի տրանսպորտային կոմունիկացիաների բացմանը խոչընդոտելու մեջ մեղադրելու հիմք չկա. «Կան վերլուծություններ, որ պաշտոնական Բաքուն միջանցքային խոսույթը նենգափոխում է տարածաշրջանում նոր պատերազմ հրահրելու, Հայաստանի նորանոր տարածքներ օկուպացնելու կամ Հայաստանը շրջափակման մեջ պահելու համար»,- ասել է նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ Հայաստանը պատրաստ է տրանսպորտային կոմունիկացիաների մասով, փոխադարձության սկզբունքի պահպանմամբ, գնալ ընթացակարգային պարզեցումների. «Պատրաստ ենք ապահովել ադրբեջանական բեռների և ադրբեջանցիների անցման անվտանգությունը մեր տարածքով՝ հույս ունենալով նման փոխադարձության»։
Նա ասել է, որ պատրաստ է փոխադարձության սկզբունքով հասցեագրել նաև անկլավների հարցը։
«Պատրաստ ենք մինչև տարեվերջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքել»,- շեշտել է նա։

"We are ready to ensure the safety of the passage of Azerbaijani goods and Azerbaijanis." prime minister
"Armenia is ready to ensure the safety of cargo, vehicles, people, pipelines, and power lines in its territory because the intersection of peace also implies the passage of pipelines and power lines." announced the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, adding that these solutions are essential for Armenia because it has been under siege by Azerbaijan and Turkey for 30 years.
According to him, there is no reason to accuse Armenia of obstructing the opening of transport communications in the region. "There are analyses that official Baku manipulates the corridor talk to provoke a new war in the region, to occupy new territories of Armenia or to keep Armenia under blockade," he said.
According to Pashinyan, Armenia is ready for procedural simplifications regarding transport communications, respecting the principle of reciprocity. "We are ready to ensure the safety of the passage of Azerbaijani goods and Azerbaijanis through our territory, hoping for such reciprocity."
He said he is ready to address the issue of enclaves on the principle of reciprocity.
"We are ready to sign a peace and relations settlement agreement with Azerbaijan by the end of the year," he stressed.