«Անվտանգային ոլորտի դաշնակիցները մեզ ոչ միայն չէին օգնում, այլև ՀՀ-ում իշխանափոխություն անելու կոչեր հնչեցնում». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Այն ժամանակ, երբ 100 հազար հայ փախչում էր ԼՂ-ից Հայաստան, անվտանգային ոլորտի մեր դաշնակիցները մեզ ոչ միայն չէին օգնում, այլև Հայաստանում իշխանափոխություն անելու, ժողովրդավարական իշխանությունը տապալելու հրապարակային կոչեր էին հնչեցնում». ԵԽԽՎ–ում ունեցած ելույթում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի ժողովուրդը համախմբվեց հանուն սեփական անկախության, ինքնիշխանության, ժողովրդավարության, և պետության դեմ նյութված  հերթական դավադրությունը ձախողվեց. «Հայաստանի կառավարությունն ու ժողովուրդը համախմբվեցին ԼՂ-ում էթնիկ զտումների զոհ դարձած ավելի քան 100 հազար հայերին ընդունելու, ապաստան տալու խնդրի շուրջ, և մենք այդ գործը պատվով արեցինք»։

"Allies of the security sector not only did not help us but also called for a change of power in RA." prime minister
"At the time when 100,000 Armenians were fleeing from Nagorno-Karabakh to Armenia, our allies in the security sector not only did not help us but also made public calls for a change of power in Armenia, to overthrow the democratic government." Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced in his speech at PACE.
He noted that the people of Armenia united for their independence, sovereignty, and democracy, and another conspiracy against the state failed. "The government and the people of Armenia united around the issue of accepting and providing asylum to more than 100 thousand Armenians who were victims of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, and we did it with honor."