«Այս ռեժիմը պետք է պատժվի օրենքով». Ռուբեն Ռուբինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է, թե ադրբեջանցի պատվիրակները ԵԽԽՎ–ում հանդես են գալիս ագրեսիվ հայտարարություններով, ինչն անընդունելի է։
Ըստ նրա՝ ԵԽԽՎ նախագահությունը չպետք է նման բան թույլ տա. «Ամեն ինչ պարզ է։ Ադրբեջանը հստակ մտադրություն ուներ հայերի էթնիկ զտում իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղում, ինչը և արեց։ Բայց այս քննարկման մեջ ապշեցնում է մեր ադրբեջանցի գործընկերների ցինիզմի մակարդակը։ Նրանք ստանձնել են իրենց ավտորիտար, ցեղասպան ռեժիմի պաշտպանների դերը։ Նրանք պնդում են, թե Լեռնային Ղարաբաղի հայերը Ադրբեջանի քաղաքացիներ են, իսկ Ադրբեջանը բազմազգ դրախտ է երկրի վրա։ Նկատեցի՞ք, որ նրանցից ոչ մեկը մեկ բառ անգամ չասեց 100․000 հայերի ճակատագրի, նրանց կարիքների վերաբերյալ։ Նրանցից ոչ մեկը ցավակցական մի բառ չասաց այն մարդկանց մասին, որոնք զոհվել են, բաժանվել են իրենց ընտանիքներից։ Բայց եթե հաշվի առնենք, որ այն, ինչ կատարվեց, ռեժիմի հստակ մտադրությունն էր, ամեն ինչ տրամաբանական է դառնում։
Բայց սա ամենը չէ։ Այս մարդիկ այնքան զուրկ են ամոթից, որ նույնիսկ մի ամբողջ բնակչություն  էթնիկ զտման ենթարկելուց մի քանի շաբաթ հետո գալիս են այս կազմակերպություն և Հայաստանը արևմտյան Ադրբեջան են անվանում»,– ասել է Ռուբեն Ռուբինյանը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի պատվիրակ Քամալ Ջաֆարովի ելույթին։
Ըստ նրա՝ պետք չէ հանճար լինել՝ հասկանալու համար, որ Ադրբեջանի վերջին գործողությունները ցույց են տալիս, որ այդ երկիրը սպառնալիք է դարձել միջազգային իրավակարգի համար. «Եվ այս ռեժիմը պետք է պատժվի օրենքով։ Եվ մենք, որպես Հայաստանի պատվիրակություն, ակնկալում ենք ձեզնից յուրաքանչյուրի, որպես միջազգային հանրության ներկայացուցչի, աջակցությունն այս հարցում, որովհետև սա միայն Հայաստանի հարցը չէ, սա միջազգային իրավակարգի խնդիր է։ Հարգելի նախագահողներ, խնդրում եմ թուլ չտալ որևէ մեկին՝ այստեղ օգտագործել իռեդենտիստական, ագրեսիվ տերմիններ։ Անթույլատրելի է Հայաստանը արևմտյան Ադրբեջան անվանելը, կարծում եմ՝ կարիք չկա բացատրելու, թե ինչու»,- ասել է նա։

"This regime should be punished by law." Ruben Rubinyan
Ruben Rubinyan, the head of the Armenian delegation to the PACE, stated that the Azerbaijani delegates make aggressive, unacceptable statements.
According to him, the PACE presidency should not allow such a thing, "Everything is clear. Azerbaijan intended to carry out ethnic cleansing of Armenians in Nagorno-Karabakh, which it did. But the level of cynicism of our Azerbaijani colleagues in this discussion is astounding. They assumed the role of defenders of their authoritarian, genocidal regime. They claim that the Armenians of Nagorno-Karabakh are citizens of Azerbaijan and that Azerbaijan is a multinational paradise on Earth. Did you notice that none of them said a single word about the fate of 100,000 Armenians and their needs? None of them said a word of condolence about the people who were killed and separated from their families. But if we consider that what happened was the clear intention of the regime, everything becomes logical.
But this is not all. These people are so shameless that even after a few weeks of ethnic cleansing of an entire population, they come to this organization and call Armenia Western Azerbaijan", said Ruben Rubinyan, responding to the speech of Azerbaijani delegate Kamal Jafarov.
According to him, you don't need to be a genius to understand that Azerbaijan's recent actions show that this country has become a threat to the international legal order. "And this regime should be punished by law. And we, as the delegation of Armenia, expect the support of each of you, as a representative of the international community, in this matter because this is not only an issue of Armenia, this is an issue of the international legal system. Dear presidents, please do not discourage anyone from using irredentist, aggressive terms here. It is unacceptable to call Armenia Western Azerbaijan; I think there is no need to explain why," he said.