ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է․
«Քիչ առաջ ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունեց «Հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում» բանաձևը և համանուն խորհրդատվությունը։ Բանաձևը դատապարտում է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները։
Վեհաժողովը ֆիքսում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի գրեթե ամբողջ բնակչությունը լքել է իր հայրենիքը ֆիզիկական ոչնչացման վտանգի և Ադրբեջանի կառավարության երկարամյա հայատյաց քաղաքականության պատճառով։ Վեհաժողովը ֆիքսում է, որ առկա են էթնիկ զտումների իրականացման հիմնավոր կասկածներ։
Վեհաժողովը նշում է, որ էթնիկ զտումների իրականացումը՝ որպես ռազմական կամ մարդկության դեմ հանցագործություն, կարող է հանգեցնել անհատական քրեական պատասխանատվություն։ Վեհաժողովը կոչ է անում Նախարարների կոմիտեին ձեռնարկել Ադրբեջանի նկատմամբ մոնիթորինգային գործընթաց՝ հիմք ընդունելով ԵԽ անդամ երկրների կողմից ստանձնած հանձնառությունների կատարման վերաբերյալ 1994թ հռչակագիրը:
Կոչ է անում Նախարարների կոմիտեի և Խորհրդարանական վեհաժողովի միջև լրացուցիչ համատեղ ընթացակարգ սկսել՝ ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից կանոնադրական պարտավորությունների լուրջ խախտման: Հայտնում է, որ Ադրբեջանի՝ իր պարտավորությունների չկատարման պարագայում վեհաժողովն այլ ընտրություն չի ունենա, քան 2024թ. ԵԽԽՎ առաջին նստաշրջանի ընթացքում վիճարկել Ադրբեջանի պատվիրակության մանդատը (սա կնշանակի, որ Ադրբեջանի պատվիրակության մասնակցությունը ԵԽԽՎ-ում առնվազն ժամանակավորապես կդադարեցվի):
Վեհաժողովն անդրադառնում է վերջին երկու շաբաթում ավելի քան 100.600 հայերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը լքելու փաստին, արձանագրում դրա պատճառները՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից սկսված ռազմական գործողությունները և դրան նախորդած՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամը։ Վեհաժողովը խորապես համոզված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ողբերգական արտագաղթը չպետք է ընդունվի որպես նոր իրականություն։
Որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկիր՝ Ադրբեջանը պետք է պահպանի հավատարմություն կազմակերպության հիմնական արժեքներին և դրսևորի պատրաստակամություն՝ միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները կատարելու համար: Վեհաժողովը հղում է կատարում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2023թ սեպտեմբերի 22-ին ընդունած որոշմանը` Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ և կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ կատարել դրանք:
Վեհաժողովը հասցեական կոչ է անում Ադրբեջանին ձեռնարկել անհապաղ գործողություններ՝ Լեռնային Ղարաբաղ հայ բնակչության վերադարձն ապահովելու և նրանց իրավունքները պաշտպանելու համար։ Վեհաժողովը կոչ է անում Ադրբեջանին ապահովել տարածաշրջանի հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը։ Ադրբեջանին կոչ է արվում ազատ արձակել Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր կալանավորված ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիներին։
Բանաձևն անդրադառնում է իրենց հայրենիքից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի բռնի տեղահանման հետևանքով առաջացած ծանր հումանիտար իրավիճակին և ընդգծում Հայաստանին աջակցելու անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի գործողությունների միջոցով։ Վեհաժողովը խորապես համոզված է, որ երկարամյա և ողբերգական հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ ճանապարհով, երկխոսության և բարի կամքի միանշանակ ազդանշանների միջոցով, կիրառելի միջազգային իրավունքի հիման վրա՝ լիակատար հարգանք ցուցաբերելով այնտեղ ապրող յուրաքանչյուր մարդու իրավունքների նկատմամբ:
Վեհաժողովը կոչ է անում Ադրբեջանին անել ամեն ինչ, ցույց տալու համար հարևան Հայաստանի հետ խաղաղ ապրելու պատրաստակամությունը: Վեհաժողովն ակնկալում է, որ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը կհարգեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև սահմանների անձեռնմխելիությունը՝ հիմք ընդունելով 1991թ. Ալմաթիի հռչակագիրը: Վեհաժողովը կոչ է անում բացել տարածաշրջանային կապուղիները` երկրների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության հիման վրա և ազգային իրավասության շրջանակում: Այս համատեքստում Վեհաժողովն ընդգծում է, որ Նախիջանի հետ հնարավոր կապը չի կարող գործարկվել Հայաստանի կամքին հակառակ և ի վնաս Հայաստանի ազգային շահի:
Վեհաժողովն ակնկալում է Ադրբեջանի իշխանությունների համաձայնությունը՝ կազմակերպելու միջազգային կառույցների բարձր մակարդակի փաստահավաք այցեր։ Վեհաժողովը գտնում է, որ ի լրումն Եվրոպայի խորհրդի համապատասխան հաստատությունների և մարմինների տարածաշրջան մուտք գործելու հրատապ անհրաժեշտության, Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է կանոնավոր կերպով ԵԽ գլխավոր քարտուղարին և Նախարարների կոմիտեին տրամադրի լիարժեք և մանրամասն տեղեկատվություն ձեռնարկված կամ նախաձեռնվելիք միջոցառումների վերաբերյալ, որոնք նախատեսված են պաշտպանելու և ընդլայնելու Կոնվենցիայով նախատեսված տարածաշրջանի հայերի իրավունքները և ազատությունները՝ ներառյալ նրանց անվտանգությունը, ովքեր վերադառնալու ցանկություն կդրսևորեն։
Խորհրդարանական վեհաժողովը հրավիրում է Նախարարների կոմիտեին հրատապ միջոցներ ձեռնարկել՝ հասցեագրելու Լեռնային Ղարաբաղի գրեթե ողջ հայ բնակչության արտագաղթը, նրանց վրա ազդող մարդասիրական ու մարդու իրավունքների ճգնաժամը։ Խորապես մտահոգված է իրավիճակով, որը էթնիկ զտումների բազմաթիվ կասկածներ է առաջացնում: Ափսոսանք է հայտնում, որ Ադրբեջանը չի հարգել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հանձնառությունը, որ ստանձնել է Եվրոպայի խորհրդին անդամակցելիս։
Վեհաժողովը պահանջում է, որ գլխավոր քարտուղարը և Նախարարների կոմիտեն հնարավորինս արագ կազմակերպեն Եվրոպայի խորհրդի փաստահավաք առաքելության այցը, որը նպատակ կունենա տեղում գնահատել և նախանշել ձեռնարկվելիք միջոցները՝ տեղի հայերի իրավունքները պաշտպանելու համար՝ ներառյալ նրանց, ովքեր ապաստան են գտել երկրից դուրս, և ապահովելու բոլոր նրանց անվտանգ վերադարձը, ովքեր վերադառնալու ցանկություն կունենան:
Ողջունում է Միգրացիայի և փախստականների հարցերով Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչի փաստահավաք առաքելությունը Հայաստան՝ ստեղծված իրավիճակում Կազմակերպության կողմից տրամադրվելիք աջակցությունը գնահատելու համար: Վեհաժողովը նշում է, որ աչալրջորեն հետևելու է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող միջոցառումներին և վերջինիս կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարմանը»։

PACE adopted the resolution "Humanitarian situation in Nagorno-Karabakh".
"A little while ago, the CE Parliamentary Assembly adopted the resolution "Humanitarian situation in Nagorno-Karabakh" and the consultation of the same name. The resolution condemns Azerbaijan's military operations against Nagorno Karabakh on September 19, 2023.
The Assembly notes that almost the entire population of Nagorno-Karabakh has left their homeland due to the threat of physical destruction and the long-standing anti-Armenian policy of the Azerbaijani government. The Assembly notes that there are reasonable suspicions of ethnic cleansing.
The Assembly notes that implementing ethnic cleansing as a war crime or a crime against humanity may lead to individual criminal responsibility. The Assembly calls on the Committee of Ministers to undertake a monitoring process for Azerbaijan, based on the 1994 declaration on fulfilling the commitments conducted by CE member states.
Calls for an additional joint procedure between the Committee of Ministers and the Parliamentary Assembly in response to Azerbaijan's serious breach of its statutory obligations. He declares that in the case of Azerbaijan's non-fulfillment of its obligations, the Assembly will have no choice but to vote in 2024. Challenge the mandate of the Azerbaijani delegation during the first session of the PACE (this will mean that the participation of the Azerbaijani delegation in the PACE will be suspended at least temporarily).
The Assembly refers to the fact that more than 100,600 Armenians left Nagorno-Karabakh in the last two weeks and records the reasons for this: the military operations started by Azerbaijan on September 19, 2023, and the crisis caused by the blocking of the Lachin Corridor that preceded it. The Assembly is deeply convinced that the tragic emigration of the population of Nagorno-Karabakh should not be accepted as a new reality.
As a member state of the Council of Europe, Azerbaijan must maintain loyalty to the Organization's core values and demonstrate readiness to fulfill its international commitments. The Assembly refers to the European Court of Human Rights decision on September 22, 2023, regarding the application of interim measures against Azerbaijan and calls on Azerbaijan to implement them immediately.
The Assembly calls on Azerbaijan to take immediate action to ensure the return of the Armenian population of Nagorno-Karabakh and to protect their rights. The Assembly calls on Azerbaijan to ensure the protection of the Armenian cultural heritage of the region. Azerbaijan is called upon to release all detained representatives of Nagorno-Karabakh and all Armenian prisoners of war held in Azerbaijan.
The resolution addresses the dire humanitarian situation caused by the forced displacement of Nagorno-Karabakh Armenians from their homeland. It emphasizes the need to support Armenia, including through the actions of the Council of Europe. The Assembly strongly believes that the long-standing and tragic conflict can only be resolved peacefully through dialogue and unequivocal signals of goodwill based on applicable international law, with full respect for the rights of every person living there.
The Assembly calls Azerbaijan to do everything to show its willingness to live peacefully with neighboring Armenia. The Assembly expects that Armenia and Azerbaijan will respect each other's territorial integrity and sovereignty and the inviolability of borders, based on the 1991 Declaration of Almaty. The Assembly calls for opening regional channels based on countries' sovereignty, territorial integrity, and national jurisdiction. In this context, the Assembly emphasizes that the possible connection with Nakhijan cannot be launched against the will of Armenia and to the detriment of Armenia's national interest.
The Assembly expects the agreement of the Azerbaijani authorities to organize high-level fact-finding visits to international structures. The Assembly considers that in addition to the urgent need for the relevant institutions and bodies of the Council of Europe to enter the region, the authorities of Azerbaijan should regularly provide the Secretary General of the Council of Europe and the Committee of Ministers with complete and detailed information on the measures taken or to be taken, which are intended to protect and expand the Convention. The rights and freedoms of Armenians in the region, including the security of those who wish to return.
The Parliamentary Assembly invites the Committee of Ministers to take urgent measures to address the emigration of almost the Armenian population of Nagorno Karabakh and the humanitarian and human rights crisis affecting them. Deeply concerned about the situation, which raises many suspicions of ethnic cleansing. Expresses regret that Azerbaijan did not honor the commitment to resolve the conflict peacefully, which it undertook with the European Union when joining the council.
The Assembly requests that the Secretary-General and the Committee of Ministers organize as soon as possible the visit of a fact-finding mission of the Council of Europe, which will aim to assess on the ground and outline measures to be taken to protect the rights of local Armenians, including those who have found refuge outside the country, and to ensure the safety of all of them—return, who will want to return.
Welcomes the fact-finding mission of the Special Representative of the Secretary-General for Migration and Refugees to Armenia to assess the assistance to be provided by the Organization in the current situation. The Assembly notes that it will carefully follow the measures taken by the authorities of Azerbaijan and the fulfillment of the international obligations undertaken by the latter.