Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահին
Հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Լուիս Բոնոյին:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասոմ տևական խաղաղության և կայունության հաստատման, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության նկատմամբ ոտնձգությունների զսպման, իսկ Ադրբեջանի կողմից դրանց բացակայության հավաստման պարագայում՝ այդ երկրի կողմից խաղաղության գործընթացում կառուցողական ներգրավվելու անհրաժեշտությունը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի 100 հազարից ավել բռնի տեղահանված հայերի համար առկա հումանիտար մարտահրավերների և իրավունքների հասցեագրման շուրջ:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը փաստացի ենթարկել է էթնիկ զտման՝ ի հեճուկս միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ բազմաթիվ հասցեական կոչերի: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ 21-րդ դարում ԼՂ ժողովրդի՝ իրենց հայրենիքից զանգվածային տեղահանման կանխման ձախողումը հերթական անգամ վկայում է նման իրավիճակներում միջազգային դերակատարների կողմից հստակ քայլերի անհրաժեշտության մասին:

Ararat Mirzoyan received the American co-chair of the OSCE Minsk Group
On October 11, the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ararat Mirzoyan, met with the senior adviser on the Caucasus negotiations of the USA and co-chairman of the OSCE Minsk Group, Luis Bono.
Referring to the establishment of long-term peace and stability in the South Caucasus, the process of normalization of Armenia-Azerbaijan relations, Ararat Mirzoyan emphasized the need to restrain encroachments on Armenia's territorial integrity and sovereignty, and in the case of Azerbaijan's confirmation of their absence, the need for that country to be constructively involved in the peace process.
Thoughts were also exchanged on addressing the humanitarian challenges and rights of more than 100,000 forcibly displaced Armenians of Nagorno-Karabakh.
Minister Mirzoyan emphasized that Nagorno-Karabakh underwent ethnic cleansing despite many appeals from international partners, including the USA. Ararat Mirzoyan noted that the failure to prevent the mass displacement of the people of Nagorno-Karabakh from their homeland in the 21st century proves the need for clear steps by international actors in such situations.