Արգենտինան պատրաստվում է հումանիտար օգնություն ուղարկել Հայաստան
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Արգենտինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարայի հետ: Ողջունելով դեսպանին՝ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դիվանագիտական առաքելության ընթացքում նրա կատարած աշխատանքի և հայ-արգենտինական հարաբերությունների ամրապնդման համար:
«Ես չեմ կասկածում, որ հայ-արգենտիանական հարաբերությունները զարգացման մեծ ներուժ ունեն և 1992թվականից ի վեր դրանք շարունակական վերելք են ունեցել: Անցած երեք տարիների ընթացքում մենք զգացել ենք Ձեր անձնական սրտացավությունը այս դժվարին ժամանակներում Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների նկատմամբ: Իմացած եղեք, որ այս իրավիճակում մեր բարեկամների ու գործընկների աջակցությամբ ենք կարողանում որոշումներ ընդունել երկրի կայունությունն ու զարգացումն ապահովելու համար»,- նշել է նախագահը:
Դեսպանը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նշել է. «Գրեթե երեք տարի Հայաստանում աշխատելուց հետո ես վերադառնում եմ Արգենտինա այստեղ թողնելով շատ ընկերների և վստահեցնում եմ, որ Դուք էլ ի դեմս ինձ, ունեք նոր ընկերոջ Արգենտինայում»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Արգենտինայի միջև առկա սերտ հարաբերությունների հետագա զարգացման հարցեր: Կարևորվել է երկու երկրների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և խորհրդարանական դիվանագիտության շարունակական զարգացումը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի իրավունքների պաշտպանության և հումանիտար խնդիրների լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, այս կապակցությամբ դեսպան Վերգարան տեղեկացրել է, որ Արգենտինան առաջիկայում պատրաստվում է հումանիտար օգնություն ուղարկել Հայաստան բռնի տեղահանվածներին աջակցության նպատակով:
Մտքեր են փոխանակվել նաև ընդհանուր տարածաշրջանային իրողությունների վերաբերյալ, այս համատեքստում դեսպան Մարիանո Վերգարան ընդգծել է, որ Արգենտինան լիարժեքորեն աջակցում է տարածաշրջանում խաղաղության ու հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին:

Argentina is preparing to send humanitarian aid to Armenia
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, had a farewell meeting with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Argentina to Armenia, Mariano Vergara. Welcoming the ambassador, the president thanked him for his work during the diplomatic mission and for strengthening Armenian-Argentine relations.
"I do not doubt that the Armenian-Argentine relations have a great potential for development, and since 1992, they have had a continuous rise. During the past three years, we have felt your compassion for the events in Armenia during these difficult times. Be aware that in this situation, with the support of our friends and partners, we can make decisions to ensure the country's stability and development," the president noted.
Thanking the ambassador for the reception, he noted. "After working in Armenia for almost three years, I am returning to Argentina, leaving many friends here, and I assure you that you, like me, have a new friend in Argentina."
The meeting discussed issues of further developing close relations between Armenia and Argentina. The ongoing development of high-level political dialogue and parliamentary diplomacy between the two countries was highlighted.
During the conversation, reference was made to protecting the rights of Armenians displaced from Nagorno Karabakh and the work being done to solve humanitarian problems. In this regard, Ambassador Vergara informed us that Argentina will send humanitarian aid to Armenia shortly to support the forcibly displaced.
Thoughts were also exchanged on general regional realities; in this context, Ambassador Mariano Vergara emphasized that Argentina fully supports Armenia's efforts to establish peace and neighborly relations with its neighbors.