Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Չեխիայում
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված են ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը, եռօրյա աշխատանքային այցով Չեխիայի Հանրապետությունում է:
Հոկտեմբերի 9-ին Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Չեխիայի Հանրապետության Սենատի առաջին փոխնախագահ Յիրժի Դրահոշին եւ խորհրդարանի Սենատի կրթության, գիտության, մշակույթի, մարդու իրավունքների եւ միջնորդագրերի հանձնաժողովի նախագահ Յիրժի Ռուժիչկային:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ Չեխիան Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկն է Եվրոպայում: Նա գոհունակությամբ արձանագրել է Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը եւ համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից ներկայացվել է տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, քննարկվել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ տարվող ագրեսիվ քաղաքականությունը, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին պատշաճ աջակցության ցուցաբերումը:
Քննարկվել է նաեւ տարածաշրջանում տեւական խաղաղության հասնելու անհրաժեշտությունը:
Սենատի առաջին փոխնախագահ Յիրժի Դրահոշը կարեւորել է միջխորհրդարանական շփումների ակտիվացումն ու ՀՀ ԱԺ պատվիրակության այցը Չեխիա: Նա նշել է, որ Չեխիայի Հանրապետությունն աջակցում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, սկզբունքների պահպանմանը եւ մերժում տարածքային ամբողջականության որեւէ խախտում: Սենատի առաջին փոխնախագահը նաեւ նշել է, որ աջակցում է ՀՀ վերջին տարիների ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է նաեւ Չեխիայի Պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Սկոպեչեկին:
Հանդիպման ընթացքում Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Չեխիայի հետ դինամիկ զարգացող բարեկամական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են փոխադարձ վստահության եւ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա: Երկկողմ օրակարգում նա անչափ կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը եւ միջխորհրդարանական կապերի հետագա ընդլայնումն ու ամրապնդումը: Կողմերը խոսել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակից եւ Լեռնային Ղարաբաղի  հայ բնակչության նկատմամբ  էթնիկ զտումների քաղաքականությունից:
Պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Սկոպեչեկը նշել է, որ հետեւում է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին՝ հավելելով, որ Չեխիայի Հանրապետությունը միշտ աջակից է հակամարտությունների խաղաղ լուծմանը:
Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Մարեկ Բենդայի եւ խմբի անդամների հետ հանդիպմանն էլ մեծապես կարեւորվել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ օրակարգի առաջմղման գործում: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը բարձր է գնահատել բարեկամական խմբերի դերը, որոնք կարեւոր օղակ են երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ: Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծած հերթական լայնածավալ հարձակման մանրամասներն ու հետեւանքները:
Հակոբ Արշակյանը բարձր է գնահատել Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից հայ ռազմագերիների վերադարձի վերաբերյալ բանաձեւերի ընդունումը եւ համոզմունք հայտնել, որ չեխ գործընկերները կշարունակեն աջակցել հայ ժողովրդին եւ կնպաստեն ռազմագերիների վերադարձին:
Բարեկամական խմբի անդամները մտահոգություն են հայտնել տարածաշրջանում առկա մարտահրավերների վերաբերյալ, նշել, որ այսօր առավել քան երբեւէ պետք է մտածել հետագա համագործակցության մասին, որը կտարածվի բոլոր ուղղություններով:

The delegation led by Hakob Arshakyan held several meetings in the Czech Republic
The delegation led by Deputy Speaker Hakob Arshakyan, which includes the Chairman of the RA NA Standing Committee on European Integration, Arman Yeghoyan, and the member of the RA NA Armenia-Czech Friendship Group, Hasmik Hakobyan, is on a three-day working visit to the Czech Republic.
On October 9, the delegation led by Hakob Arshakyan met with the first vice-president of the Senate of the Czech Republic, Jiří Drahoš, and the Chairman of the Education, science, culture, Human Rights and Petitions Committee of the Senate of the Parliament, Jiri Ruzicka.
Expressing his gratitude for the invitation and warm reception, the RA NA Deputy Speaker emphasized that the Czech Republic is one of Armenia's essential European partners. He noted with satisfaction the stable development of friendly relations with the Czech Republic and expressed readiness to deepen cooperation.
During the meeting, the situation in the region was presented in detail, and the aggressive policy pursued by Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia to provide proper support to those forcibly displaced from Nagorno-Karabakh was discussed.
The need to achieve lasting peace in the region was also discussed.
The first vice president of the Senate, Jiří Drahoš, emphasized the activation of inter-parliamentary contacts and the visit of the RA NA delegation to the Czech Republic. He noted that the Czech Republic supports Armenia's territorial integrity in the observance of principles and rejects any violation of territorial integrity. The first vice president of the Senate also noted that he has supported the democratic reforms of the RA in recent years.
The delegation, headed by the Deputy Speaker of the RA National Assembly, also met the Deputy Chairman of the Chamber of Deputies of the Czech Republic, Jan Skopeček.
During the meeting, Hakob Arshakyan noted that Armenia attaches great importance to dynamically developing friendly relations with the Czech Republic based on mutual trust and shared democratic values. In the bilateral agenda, he attached great importance to inter-parliamentary cooperation and the further expansion and strengthening of inter-parliamentary relations. The parties talked about the situation in the region and the policy of ethnic cleansing against the Armenian population of Nagorno-Karabakh.
The Deputy Chairman of the Chamber of Deputies, Jan Skopeček, noted that he follows the situation in the region, adding that the Czech Republic always supports the peaceful resolution of conflicts.
At the meeting with Marek Benda, the president of the Czech Republic-Armenia friendship group of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament, and the members of the group, the role of parliamentary diplomacy in promoting the bilateral agenda was greatly emphasized. The Deputy Speaker of the RA National Assembly highly appreciated the part of friendship groups, which are an essential link between the two countries' legislative bodies. The details and consequences of another large-scale attack unleashed by Azerbaijan on September 19 were discussed at the meeting.
Hakob Arshakyan highly appreciated the adoption of the resolutions on the return of Armenian prisoners of war by the Foreign Relations Committee of the Chamber of Deputies. He expressed his belief that the Czech partners will continue to support the Armenian people and contribute to returning the prisoners of war.
The friendly group members expressed concern about the challenges in the region. They noted that more than ever, it is necessary to think about further cooperation, which will spread in all directions.