Ինչո՞ւ Ադրբեջանը չեկավ Գրանադա և չստորագրեց փաստաթուղթը
Գրանադան մեզ տվեց 2 շատ կարևոր հայտարարություն՝ քառակողմ հայտարարությունը և մեր երկկողմ հայտարարությունը Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի հետ։ Ըստ էության արձանագրվեց, որ ԵՄ-ի՝ ՀՀ-ի հետ հարաբերությունների խորացման առումով կա կոնսենսուս։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Գրանադայում դատապարտվեց ԼՂ նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ուժի գործադրումը, ԼՂ ժողովրդի բռնի տեղահանումը, արձանագրվեց ԵՄ և ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունը ՀՀ-ին աջակցելու առումով։ Արձանագրվեց, որ ԵՄ-ն պատրաստ է ՀՀ հետ հարաբերությունները խորացնել այնքան, ինչքան ՀՀ-ն կցանկանա»,- նշել է Փաշինյանը։
Իսկ ինչո՞ւ Ադրբեջանը չեկավ և չստորագրեց։ Ադրբեջանի հրապարակային բացատրությունն այն է, որ Ֆրանսիայի դիրքորոշման հետ խնդիր ունեն, նշել է վարչապետը։
«Երկրորդ մեկնաբանությունը, որն առաջիկայում ստուգելու հնարավորություն կլինի այն է, որ Ադրբեջանը փորձում է այնպես անել, որ խաղաղությունը տեղի չունենա։ Մի շարք թեմաներ կան, որ կարող են օգտագործել հետագա սրացումների և էսկալացիայի համար»,- նշել է վարչապետը։

Почему Азербайджан не приехал в Гранаду и не подписал документ?
Гранада дала нам два очень важных заявления: четырехстороннее заявление и наше двустороннее заявление с Урсулой фон дер Ляйен. В основном было зафиксировано наличие консенсуса относительно углубления отношений ЕС с Республикой Армения. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в эфире Общественного телевидения.
"В Гранаде осудили применение силы Азербайджаном против Нагорного Карабаха, насильственное переселение народа Нагорного Карабаха, а также отметили готовность ЕС и США поддержать Армению. Зафиксировано, что ЕС готов углублять отношения с Арменией настолько, насколько этого хочет Армения", - сказал Пашинян.
Почему Азербайджан не пришел и не подписал? Публичное объяснение Азербайджана заключается в том, что у него проблемы с позицией Франции, отметил премьер-министр.
«Вторую интерпретацию, которую будет возможность проверить в ближайшем будущем, заключается в том, что Азербайджан попытается помешать наступлению мира. Есть ряд тем, которые может использовать для дальнейшей эскалации", - сказал премьер-министр.