«Հայաստանը պատրաստ է բացել ճանապարհներն Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար»․ Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում խոսել է նաև Ադրբեջանի կողմից նշած 8 գյուղերի մասին։
«Մենք էլ ասում ենք, որ 8 գյուղերի խնդիր ունենք, քանի որ նույն Տավուշի մարզում ունենք Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներ՝ Բերքաբեր, Այգեհովիտ, Վազաշեն, Պառավաքար և այլ տարածքներ։  Առաջարկել ենք՝ ո՞րն է սահմանազատման քարտեզը,  որ այդ գծից զորքերը հայելային հետ քաշենք։
Անկլավների թեմային անդրադառնալն անխուսափելի է մի պարզ պատճառով: 28.900 կմ² մեջ մտնում է նաև Արծվաշենը: Հայաստանի ոչ մի իշխանություն և ներկայացուցիչ իրավունք չունի խաչ քաշել այդ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա։ Փորձը ցույց է տալիս, որ լուծման ռելսերի վրա չդրված ցանկացած հարց դառնալու է ռազմական էսկալացիայի առիթ»,- նշել է վարչապետը։
Անդրադառնալով «Զանգեզուրի միջանցքին», Փաշինյանն անդրադարձել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարություններին։
«Թուրքիայի նախագահը խոսում է Հայաստանի խոստման մասին։ Արձանագրենք, որ ՀՀ-ն որևէ մեկին որևէ խոստում չի տվել այն տերմինաբանության շրջանակներում, որն օգտագործվում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից։ Դա ընկալվում է ՀՀ նկատմամբ որպես տարածքային որոշակի պահանջ և որպես արտատարածքային միջանցքի պահանջ։ Մենք ասում ենք, որ եռակողմ հայտարարության մեջ ևս նման բան գրված չէ»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ն պատրաստ է և շահագրգռված է բացել տարածքաշրջանային կոմունիկացիաները։ Այսինքն՝ մենք պատրաստ ենք բացել ճանապարհներն Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար։ Դա պետք է տեղի ունենա ՀՀ ինքնիշխանության, իրավազորության հիման վրա՝ հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով։ Սա նշանակում է, որ որևէ երրորդ ուժ ՀՀ որևէ տարածքի նկատմամբ վերահսկողություն չպետք է ունենա»,- ասել է վարչապետը։
Նա նշել է, որ երկաթուղու դեպքում Մեղրիով անցնելու հարցն անառարկելի է, որովհետև այլ տեղ չունենք երկաթուղի։ Սա նշանակում է ՀՀ շրջափակման վերացում։
«Ունենք Իջևան-Հրազդան-Ղազախ ճանապարհ, սակայն Հաղարծին գյուղի տարածքում ավելի քան 20 տարի շատ մեծ սողանք կա, որը վերացնելու համար 500 մլն դոլար և ավելի գումար է հարկավոր»,- ասել է Փաշինյանը։

"Armenia is ready to open the roads for Azerbaijan and Turkey." Nikol Pashinyan
RA Prime Minister Nikol Pashinyan also spoke about the 8 villages Azerbaijan mentioned on the Public TV air.
"We also say that we have a problem with 8 villages because, in the same Tavush region, we have territories occupied by Azerbaijan: Berkaber, Aygehovit, Vazashen, Paravakar, and other areas. What is the demarcation map?
Addressing the topic of enclaves is inevitable for a simple reason. 28,900 km² also includes Artsvashen. No authority or representative of Armenia has the right to draw a cross on the sovereign territory of Armenia. "Experience shows that any issue that is not resolved will become an occasion for military escalation," the Prime Minister said.
Referring to the "Zangezur Corridor," Pashinyan referred to the statements of Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
"The President of Turkey talks about Armenia's promise. Let's record that RA has not made any promises to anyone within the terminology used by Turkey and Azerbaijan. It is perceived as a certain territorial demand towards RA and as a demand for an extraterritorial corridor. We say that nothing like this is written in the tripartite statement," Pashinyan said.
According to him, RA is ready and interested in opening regional communications. In other words, we are prepared to open the roads for Azerbaijan and Turkey. It should happen based on RA sovereignty and jurisdiction, on the principle of equality and reciprocity. This means that no third force should have control over any territory of RA," said the Prime Minister.
He noted that in the case of a railway, the question of passing through Meghri is unobjectionable because we don't have a railway anywhere else. This means lifting the blockade of Armenia.
"We have the Ijevan-Hrazdan-Gazakh road, but there has been a huge landslide in the area of Haghartsin village for more than 20 years, which requires 500 million dollars and more money to eliminate," said Pashinyan.