Միրզոյանը շեշտել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ նկրտումների զսպման անհրաժեշտությունը
Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Թագավորության արտաքին, համագործակցության և զարգացման  հարցերով պետնախարար Ջեյմս Քլևերլիի հետ։
Հեռախոսազանգի ընթացքում երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարնները քննարկել են Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակը:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ-ն բազմիցս, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի՝ ավելի քան 9 ամիս տևած ապօրինի արգելափակման ընթացքում ահազանգել է Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի բացահայտ մտադրության մասին՝ հավելելով, որ միջազգային հանրությունը փաստացիորեն չկարողացավ գործուն քայլերով կանխել այդ մտադրության իրականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 հազար բնակչության բռնի տեղահանման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, դրա հետևանքով առաջացած հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրներին և միջազգային գործընկերների հետ այդ հարցում փոխգործակցությանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում ընդհանուր անվտանգային իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների զսպման անհրաժեշտությունը: Այս առումով կարևորվել է Գրանադայում հոկտեմբերի 5-ին կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության հիմնական ուղերձներին գործընկերների աջակցությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ՄԹ երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հնարավորությունների վերաբերյալ:

Мирзоян подчеркнул необходимость обуздать амбиции в отношении территориальной целостности Республики Армения
10 октября министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с государственным министром иностранных дел, сотрудничества и развития Великобритании Джеймсом Клеверли.
В ходе телефонного разговора главы внешнеполитических ведомств двух стран обсудили текущую ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что РА неоднократно, в том числе во время продолжавшейся более 9 месяцев незаконной блокады Лачинского коридора, предупреждала об открытом намерении Азербайджана подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке, добавив, что международное сообщество фактически не смогло предотвратить реализации этого намерения с помощью эффективных шагов.
Была также упомянута ситуация, сложившаяся в результате насильственного перемещения более 100 тысяч жителей Нагорного Карабаха, вытекающие из этого гуманитарные проблемы, требующие безотлагательного решения, и взаимодействие с международными партнерами в этом вопросе.
Касаясь общей ситуации с безопасностью в регионе, министр Мирзоян подчеркнул необходимость обуздать амбиции в отношении территориальной целостности и суверенитета Республики Армения. В этой связи была подчеркнута поддержка партнерами основных посылов заявления, принятого по итогам четырехсторонней встречи, состоявшейся в Гранаде 5 октября.
Собеседники также обменялись идеями о возможностях расширения двусторонней повестки дня РА-Великобритания.