Ոչ մի անմեղ մարդ չպետք է ենթարկվի հետապնդման և ոչ մի մեղավոր չպետք է խուսափի պատասխանատվությունից. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Վարչապետը շնորհավորել է ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանին և բոլոր ծառայողներին՝ մասնագիտական օրվա առթիվ:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկրում նախաքննության որակի բարձրացման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքներ են իրականացվում, և այդ աշխատանքը տալիս է իր արդյունքը: Վարչապետի խոսքով՝ Կառավարության որդեգրած քաղաքականությունը հետևյալ տրամաբանությունն ունի՝ ոչ մի անմեղ մարդ չպետք է քրեական հետապնդման արժանանա և ոչ մի մեղավոր չպետք է մնա առանց պատասխանատվության:
«Ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, որ մենք մեր բոլոր խնդիրների լուծումները պետք է տեսնենք մեր երկրի, մեր պետության և ինստիտուտների կայացման աստիճանի մեջ: Որովհետև այստեղ ինչի մասին էլ խոսենք, մեր երկրում առկա ինչ խնդրի մասին էլ խոսենք, ի վերջո, հանգելու ենք որևէ ինստիտուցիոնալ պրոբլեմի և դրանից բխող պատճառահետևանքային կապերի:
Նույն անվտանգության ոլորտում հիմա արդեն կարող ենք ասել, որ այլոց շարքում, այդ թվում՝ արդարադատության ոլորտի, մեր բացերն են արտահայտված, որովհետև այն բոլոր խնդիրները և ձախողումները, որ տեսնում ենք, դրանք նաև հետևանք են, օրինակ՝ նախկինում չհարուցված կամ սխալ կարճված քրեական գործերի, քրեական և, ընդհանրապես, արդարադատության ոչ հետևողականության, երբեմն՝ հատվածականության, երբեմն՝ ընտրողականության, և մեր քաղաքական մոտեցումն է, ու մենք շարժվում ենք այն ճանապարհով, որ ահա այս բոլոր երևույթները պետք է բացառել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ արդարադատության ոլորտի և մյուս բարեփոխումներն ունեն առաջնային նշանակություն, որովհետև բոլոր, այդ թվում՝ անվտանգային խնդիրները, պետք է կարողանալ լուծել համարժեք բարեփոխումների օրակարգով:
«Մենք իսկապես վերջին տարիներին շատ լայն բարեփոխումներ ենք իրականացրել և իրականացնում ենք: 2024 թվականի հունվարի 1-ից ՀՀ-ում գոյություն կունենա երկու քննչական մարմին՝ Քննչական կոմիտե և Հակակոռուպցիոն կոմիտե: Մենք այս որոշումները կայացրել ենք շատ երկար և խորը քննարկումների, ուսումնասիրությունների արդյունքում, և նաև ինստիտուցիոնալ կայացման մեր տեսլականն է, որ բերել է նման որոշումների: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել և կարևորել, որ այս տարվանից Հայաստանի Հանրապետությունում բոլոր քննական գործողությունները, հարցաքննությունները տեղի են ունենում տեսախցիկների ներքո: Սա, կարծում եմ, նույնպես մի շատ կարևոր փոփոխություն է, որը Հայաստանը դասում է քաղաքակիրթ երկրների շարքին: Նաև սրանով խնդիր ենք դնում խնայել պրոֆեսիոնալ քննիչներին, ովքեր գիտեն ինտելեկտուալ միջոցներով աշխատել քրեական գործերի վրա, իմանալով և տիրապետելով հոգեբանական նրբությունների, կարողանալով գնահատել ճշտված և ճշգրիտ փաստերի ուժը, դրանց համոզչականությունը և այդպես շարունակ»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև Քննչական կոմիտեում աշխատավարձերի գրեթե կրկնապատկումը: «Ընդ որում, Քննչական կոմիտեն միակը չէ այս առումով, մենք այս ընթացքում աշխատավարձերի բարձրացում ենք ունեցել և դատական համակարգում, և դատախազությունում, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ի սկզբանե արդեն բարձր աշխատավարձերով էր հիմնադրվել: Ուզում եմ ընդգծել, որ իհարկե, սրանով մեր վստահությունն է արտահայտվում մեր քննչական մարմինների և արդարադատության համակարգի նկատմամբ, բայց նաև այս հարցում իմ անձնական մոտեցումը հետևյալն է՝ այստեղ կա և՛ ինստիտուցիոնալ խնդիր, և՛ էֆեկտիվության, և՛ քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանելու խնդիր:
Վերջերս, երբ պետական միջավայրում քննարկում էինք և ուզում հասկանալ, թե աշխատավարձի ինչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել դատախազությունում, դատարաններում, քննչական համակարգում, և երբ այդ դրույքաչափերը դրվեցին իմ սեղանին՝ ես ուզում եմ ուղիղ ասել, որ որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ՝ ինձ շատ լավ զգացի, այդ թվում՝ այն պատճառով, որ այսօր Քննչական կոմիտեի բազմաթիվ պաշտոնյաներ վարչապետից ավելի, երբեմն նույնիսկ կրկնակի ավելի աշխատավարձ են ստանում: Ոմանք ասում են՝ սա նորմա՞լ է, թե՞ նորմալ չէ: Ես համարում եմ, որ դա ավելի քան նորմալ է, որովհետև սա է ինստիտուցիոնալ անկախությունը և էֆեկտիվությունն ապահովելու միջոցը և ճանապարհը»,- շեշտել է Կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը նշել է, որ այդ ծառայության որակը բարձրացնելուն է միտված այդ թվում՝ աշխատավարձի փոփոխությունը. «Այդ ծառայությունը կոչվում է արդարություն, արդարադատություն, օրենքի գերակայություն, պատասխանատվության անխուսափելիություն: Մենք ուզում ենք ակնկալել և ակնկալում ենք իսկապես, որ ոչ մի անմեղ մարդ Հայաստանի Հանրապետությունում որևէ հետապնդման չի ենթարկվի: Ես նկատի ունեմ ոչ միայն քրեական հետապնդումը, այլև այլ հետապնդումներից պաշտպանելը նույնպես Քննչական կոմիտեի գործն է, մեր իրավապահ համակարգի գործը: Մարդիկ ամենատարբեր ապօրինի հետապնդումների կարող են ենթարկվել: Շատ կարևոր է, որ մենք Քննչական կոմիտեի և նաև իրավապահ համակարգի գործունեության արդյունքում խնդիր ենք դնում՝ ի հայտ բերել մի շարք համակարգային թերություններ, որոնք պատճառում են վնասներ, և վերացնել այդ համակարգային թերությունները»:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Քննչական կոմիտեն շատ կարևոր գործառույթ է իրականացնում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտներն ապահովելու կամ եկամուտներին հարկային վճարումներ իրականացնելուց խուսափողների նկատմամբ հարկադրանքի միջոցներ կիրառելու տրամաբանությամբ: «Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունն այս տարի տեղափոխվեց Քննչական կոմիտեի համակարգ: Ուրախ եմ տեսնել նաև, որ Պետական եկամուտների կոմիտեի օպերատիվ ծառայություններն արդյունավետ կերպով համագործակցում են Քննչական կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանման հետ: Այս առումով էլ փաստորեն այս տարի առերեսվեցինք հարկային եկամուտներ վճարելու, այսպես ասած, տեխնոլոգիական նոր եղանակների հետ:
Ուզում եմ նաև ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ թեկուզ խոշոր մեկ գործի բացահայտումն ամենևին էլ բավարար չէ, որովհետև եթե այդ մեխանիզմը կա, ենթադրել, որ այդ մեխանիզմից օգտվում են մեկ-երկու տնտեսվարողներ, մեր կողմից առնվազն միամտություն կլինի: Ես այդ խնդիրն առաջադրել եմ նաև ՊԵԿ-ին, իրավասու մյուս օպերատիվ մարմիններին, այդ խնդիրը դրված է նաև Քննչական կոմիտեի առաջ, որ հետևողականորեն շարունակենք, որպեսզի այդ տեխնոլոգիական և ոչ տեխնոլոգիական միջոցներով հարկերից խուսափելու այդ տրամաբանությունը կարողանանք արմատախիլ անել Հայաստանի Հանրապետությունից, որովհետև չվճարված հարկը մեր երեխաների չստացած կրթությունն է, նրանց ֆիզիկական պատշաճ պատրաստություն ունենալու համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների բացակայությունը, առողջապահական պատշաճ ծառայությունների սակավությունը, անվտանգության ոլորտի ամենատարբեր խնդիրների լուծումը»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ արդարադատության ոլորտում կատարվող բարեփոխումները նաև տնտեսական զարգացումը խթանելու նպատակ ունեն. «Բոլորը պետք է հնարավորություն ունենան ազատորեն պատշաճ և օրինական տնտեսական գործունեություն ծավալել: Ի հեճուկս մեր բոլոր անվտանգային մարտահրավերների՝ մենք տնտեսական, մակրոտնտեսական կայունության հետ կապված խնդիրներ չունենք: Դա ունի միայն մեկ պատճառ, որովհետև իսկապես Հայաստանի Հանրապետությունում ազատ տնտեսվարման հնարավորություն կա, և այն մեզ հնարավորություն տվեց, թույլ տվեց, որպեսզի մակրոտնտեսական կայունությունն ապահովվի, որպեսզի սրանից բխող շղթայական նեգատիվ էֆեկտներ չունենանք»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով անվտանգության ոլորտում առկա խնդիրներին՝ վարչապետը նշել է. «Մենք որքան ենք ցավում մեր երկրում հատկապես անվտանգության ոլորտում ի հայտ եկող խնդիրների կապակցությամբ: Շատ դժվար է գտնել մի մարդ, որը մինչև սրտի խորքն այդ ցավը գենետիկ մակարդակում չի զգում, բայց տեսեք, Հայաստանում 2023 թվականին քրեական գործեր են բացահայտվում զինվորական ծառայությունից կաշառքի դիմաց ազատելու վերաբերյալ, նենգափոխելու վերաբերյալ: Այդ գործերն ովքեր են անում, հարգելի գործընկերներ, եկեք արձանագրենք, ամենաբարձր ծառայության կոչում ունեցող մարդիկ՝ բժիշկները և զինվորականները: Սա խորը սոցիալ հոգեբանական հակասություններ է ի հայտ բերում: Մենք պետք է հասկանանք, լավ մեզ հետ ի՞նչ է կատարվել և մեզ հետ ի՞նչ է կատարվում: Բայց մյուս կողմից էլ պետք է շատ հստակ լինի, այս ամեն ինչը մեզ համար կարմիր գիծ է, որովհետև այստեղից են այն պրոբլեմները ծագում:
Չնայած նորից պետք է արձանագրել, որ մենք ինքներս մեզ չպետք է խաբենք, որ հասկանում ենք այն բոլոր պրոբլեմները և ճանաչում ենք այն բոլոր մարտահրավերները, որոնք մեր առաջ են: Այսօր տեսեք՝ աշխարհում իրադարձություններ են տեղի ունենում, որոնք ոչ մի բանաձևի և ոչ մի տրամաբանության մեջ չեն մտնում, և աշխարհը, իրականությունը, հարաբերությունները շատ դինամիկ պրոցեսի մեջ են, և նորից եմ ասում՝ սրա համար մեր ճանապարհն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ անելն է, որպեսզի մեր պետական և հանրային օրգանիզմը հնարավորինս լինի առողջ: Առողջ լինելու համար մի ճանապարհ կա՝ հետևողական պայքարել հիվանդությունների, ախտերի, բացերի դեմ: Դրա ճանապարհին ամենակարևոր առաքելություններից մեկը պատկանում է Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեին: Եվ ես ուզում եմ ձեզ և մեզ՝ բոլորիս, հաջողություն մաղթել այս ճանապարհին»:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ամենակարևոր պահանջը եղել և շարունակում է մնալ արդարությունը, արդարադատությունը, օրենքի գերակայությունը, պատասխանատվության անխուսափելիությունը: «Եվ նորից ուզում եմ հիշեցնել, հորդորել և խնդրել բոլորիդ, որ երկու ուղղություն չափազանց կարևոր են՝ ոչ մի անմեղ մարդ չպետք է ենթարկվի հետապնդման և ոչ մի մեղավոր չպետք է խուսափի պատասխանատվությունից: Այս բանաձևի հետևողական կատարումն է այսօր, վաղը և ընդմիշտ ամենամեծ ծառայությունը հայրենիքի՝ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ:
Եվ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ և համոզմունք հայտնել, որ այսօր հենց այդ բանաձևն է դրված բոլորի աշխատանքի հիմքում», -ասել է Կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երբ իրեն ասում են, թե ինչ-որ մեկին կեղծ մեղադրանքներ են առաջադրվել, իր առաջին արձագանքն է լինում, որ դա հնարավոր չէ, քանի որ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում չկա իշխանություն, որ կտա նման հրահանգ և Հայաստանի Հանրապետությունում չկան քննիչներ, ովքեր կկատարեն այդ հրահանգը: «Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է գործի արդարությունը, արդարադատությունը, օրենքի գերակայությունը և պատասխանատվության անխուսափելիությունը: Եվ ես ուզում եմ ձեզ մաղթել, ակնկալել և հավատալ, որ աներեր կանգնած եք այս սկզբունքների, այս արժեքների պաշտպանության դիրքերում, որովհետև այդ արժեքներն ընկած են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, անկախության և ապագայի հիմքում»,- ասել է վարչապետը:

No innocent person should be prosecuted, and no guilty person should escape responsibility. The prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan was present at the ceremonial session of the Investigative Committee dedicated to the employee's day.
The Prime Minister congratulated the Chairman of the Central Committee, Argishti Kyaramyan, and all the employees on the occasion of the professional day.
Nikol Pashinyan noted that consistent work is being done to improve the quality of preliminary investigation in the country and that work is bearing fruit. According to the Prime Minister, the policy adopted by the Government has the following logic: no innocent person should be prosecuted, and no guilty person should remain unaccountable.
"In general, we should see the solutions to all our problems in the degree of establishment of our country, state, and institutions. Because whatever we talk about here, whatever problem we talk about in our country, in the end, we will come to some institutional trial and the cause-and-effect relationships arising from it.
In the same security sector, we can already say that our gaps among others, including the justice sector, are expressed because all the problems and failures that we see are also a consequence of, for example, criminal cases that were not previously opened or wrongly terminated. Inconsistency of criminal and, in general, justice, sometimes partiality, sometimes selectiveness, and our political approach, and we move in such a way that all these phenomena should be excluded," said Nikol Pashinyan.
The Prime Minister emphasized that the justice sector and other reforms are of primary importance because all, including security issues, should be able to be solved with an adequate reform agenda.
"We have implemented and are implementing far-reaching reforms in recent years. On January 1, 2024, there will be two investigative bodies in RA: the Investigative Committee and the Anti-Corruption Committee. We have made these decisions due to very long and deep discussions and studies, and our vision of institutionalization has led to such decisions. I want to emphasize and emphasize that from this year all examination operations and interrogations in the Republic of Armenia take place under cameras. I think this is also a significant change that ranks Armenia among civilized countries. Also, with this, we set the problem of saving professional investigators who know how to work on criminal cases with intellectual means, knowing and mastering psychological nuances, being able to evaluate the power of precise and accurate facts, their persuasiveness, and so on," said the Prime Minister.
Nikol Pashinyan also emphasized the almost doubling of salaries in the Investigative Committee. "Besides, the Investigative Committee is not the only one in this regard; during this period, we had salary increases both in the judicial system and the prosecutor's office. The Anti-Corruption Committee was founded with high salaries from the beginning. This expresses our confidence in our investigative bodies and the justice system. Still, my approach to this issue is as follows: there is an institutional problem here, a trial of effectiveness, and a crisis of protecting the rights of citizens.
Recently, when we were discussing the state environment and wanted to understand what salary changes have taken place in the prosecutor's office, courts, and investigative system, and when those rates were put on my table, I want to say directly that as the Prime Minister of the Republic of Armenia, I felt perfect, including the fact that today, many officials of the Investigative Committee receive more than the prime minister, sometimes even twice as much. Some say, is this normal or not normal? I consider this more than usual because this is the way to ensure institutional independence and effectiveness," the Head of Government emphasized.
The Prime Minister noted that the change in salary is aimed at increasing the quality of that service. "That service is called justice, justice, the rule of law, certainty of responsibility. We want to expect, and we expect, that no innocent person will be persecuted in the Republic of Armenia. I mean, not only prosecution but protection from other prosecutions is also the job of the Investigative Committee, the job of our law enforcement system. People can be subjected to all kinds of illegal persecution. It is essential that we, as a result of the work of the Investigative Committee and the law enforcement system, set a task to reveal several systemic flaws that cause harm and eliminate them."
Nikol Pashinyan emphasized that the Investigative Committee carries out an essential function with the logic of ensuring the revenues of the RA state budget or applying coercive measures against those who evade tax payments. "The Investigative Department of the State Revenue Committee was transferred to the Investigative Committee system this year. Nice to see you, too, that the operational services of the State Revenue Committee cooperate effectively with the relevant department of the Investigative Committee. In this regard, this year, we were faced with, so to speak, new technological ways of paying tax revenues.
I also want your attention to the fact that the disclosure of even one major case is not enough because if this mechanism exists, assuming that one or two businessmen are using this mechanism would be naive on our part. I have presented this problem to the SRC and other competent operational bodies; this problem has also been put before the Investigative Committee so that we can consistently continue so that we can eradicate this logic of avoiding taxes by technological and non-technological means from the Republic of Armenia because the unpaid tax belongs to our children. Is the lack of education, the lack of infrastructure necessary for proper physical training, the scarcity of appropriate health services, the solution of various problems in the security sector," said the Prime Minister.
According to the head of the Government, the reforms in the justice sector also aim to promote economic development. "Everyone should be able to freely carry out proper and legal economic activities. Despite all our security challenges, we have no problems with economic macroeconomic stability. There is only one reason for this: there is an opportunity for free economic management in the Republic of Armenia, and it gave us the opportunity, allowed us to ensure macroeconomic stability, so that we do not have negative chain effects arising from this," said Nikol Pashinyan.
Referring to the existing problems in the security sector, the Prime Minister noted. "We are very sorry for the emerging issues in our country, especially in the security field. It is tough to find a person who does not feel this pain at the genetic level, but in Armenia, in 2023, criminal cases were revealed regarding release from military service in exchange for bribes and fraud. Who does those things, dear colleagues? Let's put it on record: the people with the highest service rank: doctors and soldiers. This reveals deep socio-psychological contradictions. We need to understand what has happened to us and what is happening to us. But on the other hand, it should be evident that this is a red line for us because this is where the problems arise.
However, it should be noted again that we should refrain from deceiving ourselves that we understand all the problems and recognize all the challenges that are before us. Look today; events are happening in the world that do not fit into any formula or logic, and the world, reality, and relations are dynamic. Our way for this is to make institutional reforms so that our state and the public organism are as healthy as possible. One way to be healthy is to fight against diseases, ailments, and gaps consistently. One of the most critical missions on its way belongs to the Investigative Committee of the Republic of Armenia. And I wish you and us good luck on this journey."
Nikol Pashinyan emphasized that the most critical demand in the Republic of Armenia was and continues to be justice, justice, the rule of law, and the inevitability of responsibility. Again, I want to remind, urge, and ask all of you that two directions are essential: no innocent person should be prosecuted, and no guilty person should avoid responsibility. The consistent implementation of this resolution today, tomorrow, and forever is the most excellent service to the motherland, the Republic of Armenia.
And I want to thank you and express my belief that today, that resolution is the basis of everyone's work", said the Head of the Government.
Nikol Pashinyan noted that when he is told that someone has been falsely accused, his first reaction is that it is impossible because no authority in the Republic of Armenia would give such an instruction. There are no investigators in the Republic of Armenia. Who will carry out that instruction? "Justice, justice, the rule of law, and the inevitability of responsibility must work in the Republic of Armenia. And I want to wish you, expect and believe that you stand firmly in the position of defending these principles, these values because these values are the basis of the sovereignty, independence and future of the Republic of Armenia," said the Prime Minister.