«Չի բացառվում, որ գործընթացները տեղավորվեն տարածաշրջանի նոր քարտեզագծման ծրագրերի պարունակում». Գանտահարյան
«Չի բացառվում,  որ գործընթացները տեղավորվեն տարածաշրջանի նոր քարտեզագծման ծրագրերի պարունակում». Գանտահարյան
Պաղեստինա–իսրայելական ռազմական բախման զարգացումների շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է միջազգայնագետ Շահան Գանտահարյանի հետ։
- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք պաղեստինա–իսրայելական այս ռազմական բախումը։ Սա սպասելի՞ էր։
- Բազմաթիվ հանգամանքներից պետք է կենտրոնանալ երկու առանցքի վրա։ Նախ, մինչ այն պահը, որ կոնֆլիկտը չի լուծվել, և պաղեստինցի ժողովուրդը իրավազրկվել է, ուրեմն ցանկացած պահի կարող է էսկալացիա գրանցվել։ Բայց սա «էսկալացիա» եզրով չի բնութագրվում, ոչ էլ «գործողություն» տերմինով։ Սա պատերազմ է, ինչպես հայտարարել է պաշտոնական Թել Ավիվը։ Երկրորդ․ եթե ավելի գլոբալ դիտարկենք, տարածաշրջանում ընթանում են բեկումնային իրադարձություններ, կտրուկ շրջադարձեր։ Իրան-ԱՄՆ–Էր–Ռիադ-Թեհրան հարաբերություններում շրջադարձեր են գրանցվում․ իսկ սա ստատուս քվոյի կտրուկ փոփոխություն է։ Պատերազմական գործողությունները կարող են որոշակի կանգառ վերցնել այս գործընթացներից և վերահաշվարկների տեղի տալ։
- Իսրայելի ուղղությամբ կրակոցներ են եղել նաև Լիբանանից․ սա ի՞նչ էր նշանակում։
- Մինչ այժմ սահմանափակ գործողություններ են։ «Հեզբոլլահ»–ը հրթիռակոծել է լիբանանյան գրավյալ տարածքների իսրայելյան հենակետերի վրա․ Իսրայելն էլ պատասխանել է։ Ամիսներ առաջ հարավային Լիբանանից պեղեստինյան զինյալ խմբավորումների կողմից նույնն էր պատահել իսրայելական ռազմակետերի ուղղությամբ։ «Հեզբոլլահ»–ը չէր ներքաշվել։ Այս անգամ կա «Հեզբոլլահ»–ի սահմանափակ մասնակցություն և զգուշացում ու սպառնալիք։ Առայժմ հարավային Լիբանանում իրավիճակը հանգիստ է։
- Ձեր կարծիքով՝ սա երկա՞ր կտևի, և ի՞նչ հանգուցալուծում կարելի է ակնկալել։
- Իսրայելյան հակահարվածները շարունակվում են։ «Համաս»–ի զինյալները դեռևս իսրայելյան տարածքներում կռվում են։ Թել Ավիվը դիմել է Կահիրեին, որպեսզի միջնորդի գերեվարվածների հարցով։ Իրավիճակը խոսում է տարողունակության մասին, ինչը կբերի տարածաշրջանում նոր բեկումնային գործընթացների խորացմանը։ Համատարած համոզում է, որ իսրայելյան հզոր բանակի միֆը քանդվել է․ համակարգի դյուրաբեկությունը, մանավանդ՝ գերեվարվածների քանակը, կստիպեն Իսրայելին՝ գնալ բանակցությունների։ «Համաս»–ի այս գործողության տարողունակությունը խոսում է նախապես երկար ժամանակ ծրագրավորված լինելու մասին։ Իսկ դա միանշանակ ենթադրում է պետական աջակցություն։ Չի բացառվում, որ գործընթացները տեղավորվեն ընդհանրապես տարածաշրջանի նոր քարտեզագծման ծրագրերի պարունակում։
- Սա ի՞նչ ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի վրա՝ հաշվի առնելով Իրանի ու Ադրբեջանի ընդգծված հարաբերությունները հակամարտող կողմերի հետ։
- Նախ, արձանագրենք, որ իսրայելյան մամուլը եղածը համարում է իսրայելյան 9/11․ ինչը ենթադրում է հզոր, անակնկալ հարված և Իսրայելի կողմից հանկարծակիության գործոնի, հարվածի տակ ընկած լինելու իրողություն։ 9/11-ը, սակայն, միայն հարված ու քանդում չէր․ դա հանգեցրեց աշխարհաքաղաքական գործընթացի, աշխարհակարգային տարողությամբ ահաբեկչական-հակաահաբեկչական հարաբերակցությունը տարածվեց տարբեր աշխահագրություններում և, հատկապես, միջին արևելյան տարածաշրջանի վրա։ Բեկումնային, հետցնցումային իրավիճակը, կարծում եմ, այս հանգամանքներով պիտի ընկալել և սպասել նոր ցնցումների, նոր բախումների և քաղաքական նոր դասավորումների, ընդհուպ՝ մինչև նոր քարտեզագրում։
Ինչ վերաբերում է Բաքու-Թեհրան հարաբերությունների վրա ունենալիք ազդեցությանը, քաղաքական տրամաբանությունը հուշում է, որ իսրայելյան գործոնի ներգրավումը տարածաշրջանում՝ Ադրբեջանի ճամփով, սպառնալիք է Թեհրանին։ Անկարան դա կօգտագործի Թեհրանի հետ իր ռազմաքաղաքական բազարների ընթացքում։ «Զանգեզուրի միջանցքի»-ի ուղղության փոփոխության մասին Անկարայի հայտարարությունը պիտի դիտարկել այդ համատեքստում նաև։

"It is not excluded that the processes will be included in the new mapping programs of the region." Gantaharyan
Radar Armenia spoke with international expert Shahan Gantaharyan about the developments of the Palestinian-Israeli military conflict.
- How would you interpret this Palestinian-Israeli military conflict? Was this expected?
- Among many circumstances, one should focus on two axes. First, escalation can occur at any time until the conflict is resolved and the Palestinian people are disenfranchised. But this is not characterized by the term "escalation" nor by the word "action." This is a war, as declared by official Tel Aviv. Second, if we take a more global view, groundbreaking events, and sharp turns are taking place in the region. There are turning points in Iran-US-Riyadh-Tehran relations. And this is a drastic change in the status quo. Military operations can take a specific stop from these processes and give place to recalculations.
- Shots were also fired at Israel from Lebanon. What did this mean?
- Until now, there have been limited actions. "Hezbollah" fired rockets at Israeli bases in the occupied Lebanese territories. Israel also responded. Months ago, the same thing happened to Israeli military posts by Palestinian armed groups from southern Lebanon. "Hezbollah" was not involved. This time, there is a limited participation of "Hezbollah" and a warning and threat. For now, the situation in southern Lebanon is calm.
- In your opinion, will this last long, and what conclusion can be expected?
- The Israeli counterattacks continue. "Hamas" militants are still fighting in Israeli territories. Tel Aviv appealed to Cairo to mediate on the issue of the captives. The situation speaks of capacity, which will deepen new breakthrough processes in the region. It is widely believed that the myth of a powerful Israeli army has been destroyed. The fragility of the system, especially the number of captives, will force Israel to go to negotiations. The capacity of this operation by "Hamas" speaks of being planned for a long time in advance. And that implies state support. It is not excluded that the processes will be included in the new mapping programs of the region.
- What effect will this have on the region, considering Iran and Azerbaijan's strong relations with the conflicting parties?
- First, let us record that the Israeli press considers what happened to be the Israeli 9/11. Which implies a powerful surprise strike and the reality of being hit by a surprise factor on Israel's part. 9/11, however, was not just an attack and destruction. It led to a geopolitical process; the terrorist-counter-terrorist correlation with a world-order capacity spread in different eras, especially in the Middle Eastern region. The breakthrough, post-shock situation should be perceived and expected with these circumstances, new shocks, new clashes, and new political alignments, even up to a new mapping.
As for the impact on Baku-Tehran relations, political logic suggests that the involvement of the Israeli factor in the region through Azerbaijan is a threat to Tehran. Ankara will use it during its military-political bazaars with Tehran. Ankara's statement about the change in the direction of the "Zangezur Corridor" should also be considered in that context.