Հայաստանում է Լիտվայի Սեյմի փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակությունը
Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի փոխնախագահ Ռադվիլե Մորկունայտե Միկուլենիենի գլխավորած պատվիրակությանը Հայաստանում է։
Լիտվայի Սեյմասի փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում ընդգրկված են Սեյմասի Արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Ժիգիմանտաս Պավիլիոնիսը և Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Մարիուս Մատիյոշաիտիսը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը, ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Մարիա Կարապետյանը, ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրիուս Պուլոկասը:
Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի փոխնախագահ Ռադվիլե Մորկունայտե Միկուլենիենը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ևս գնահատել է երկու երկրների միջև ձևավորված, դինամիկ զարգացող փոխհարաբերությունները:
«Մեր այցի նպատակն է խորացնել համագործակցությունը և օգնել Հայաստանին իր ընտրած ճանապարհին: Մենք գիտենք, թե ինչ է նշանակում դաժանություններ հարևանների կողմից: Պետք է ամեն կերպ կանխել պատմության կրկնությունը»,- ասել է Ռադվիլե Մորկունայտե Միկուլենիենը:
Բարեկամական խմբի անդամները, զուգահեռներ անցկացնելով Լիտվայի Հանրապետությունում 1990-ական թվականներին տիրող իրավիճակի հետ, կարևորել են տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության ապահովումը: Ներկայացնելով մանրամասներ տիրող իրավիճակի վերաբերյալ` ընդգծվել է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը: Պատգամավորներն անդրադարձել են խաղաղության օրակարգին, Հայաստանը տնտեսապես զարգացնելուն միտված հստակ ծրագրերին և քայլերին:
«ԱԺ գործընկերներիս հետ Լիտվայի պատվիրակությանը հանգամանալից ներկայացրել ենք մեր շուրջը տիրող անվտանգային վիճակը և մարտահրավերները, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի հետևանքները, որոնք պահանջում են նաև հասցեագրում միջազգային հանրության կողմից»,- ֆեյսբուքի իր էջում գրել է պատգամավորներից Արսեն Թորոսյանը:

The delegation headed by the vice president of the Lithuanian Seimas is in Armenia
The delegation headed by the Deputy Speaker of the Seimas of the Republic of Lithuania, Radvile Morkunaite Mikulenien, is in Armenia.
The delegation headed by the Lithuanian Seimas Vice-President includes the Foreign Affairs Committee Chairman of the Seimas, Žigimantas Pavlionis, and the Vice-President of the European Affairs Committee, Marius Matijošaitis.
The meeting was attended by Arsen Torosyan, head of the RA NA Armenia-Lithuania Friendship Group; Arman Yeghoyan, chairman of the NA Standing Committee on European Integration; Maria Karapetyan, member of the NA Standing Committee on Foreign Relations; Andrius Pulokas, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to the RA.
The Deputy Speaker of the Seimas of the Republic of Lithuania, Radvile Morkunaite Mikulenien, thanked for the warm welcome and appreciated the dynamically developing relations between the two countries.
"The purpose of our visit is to deepen cooperation and help Armenia on its chosen path. We know what it means to be brutalized by neighbors. It is necessary to prevent the repetition of history in every possible way," said Radvile Morkunaite Mikulenien.
The friendly group members, drawing parallels with the situation in the Republic of Lithuania in the 1990s, emphasized the importance of ensuring security and peace in the region. Presenting details of the current situation, the issue of applying sanctions against Azerbaijan was noted. The MPs referred to the peace agenda, clear plans, and steps to develop Armenia economically.
"Together with my National Assembly colleagues, we have thoroughly presented to the Lithuanian delegation the security situation and challenges around us, the consequences of Azerbaijan's recent aggression against the people of Nagorno-Karabakh, which also require addressing by the international community," one of the MPs, Arsen Torosyan, wrote on his Facebook page.