Գրանադան խոսում է սահմանազատման մասին՝ առանց պահանջելու ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը Հայաստանից. Գանտահարյան
- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Գրանադայում կայացած հանդիպումը և դրա արդյունքում ստորագրված փաստաթուղթը։
- Գրանադայի հանդիպումից բխած հայտարարությունը խառը ուղերձներ ունի։ Նախ, պարզ չէ, թե ինչ սահմաններով են ուզում իրականացնել սահմանազատումը․ ակնարկում են ՍՍՀՄ քարտեզներին, որտեղ անկլավների ճակատագիրը պարզ չէ, որովհետև կոնկրետ քարտեզ չի նշվում։ Այս առումով Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը խիստ մտահոգիչ է․ Բաքուն հայտարարել է, որ հայաստանյան ոչ մի տարածք չի օկուպացրել։ Սա ենթադրում է, որ երբ հայաստանյան տարածքներ են ներխուժել, դրանք համարել են ադրբեջանական։ Խոսվում է թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Թուրքիայի ուղղություններով ապաշրջափակման մասին։ Կամ, հավասարապես խոսվում է երկու կողմում պահվող անձերի կամ անհետ կորածների մասին։
Հայտարարությունը փորձ է անում պահել հավասար հեռավորության կանոնները, որպեսզի շարունակի միջնորդի դերի իրականացումը։ Փաստորեն, եռակողմ ձևաչափով հանդիպելու պայմանավորվածություն կա։
- Ալիևը չմասնակցեց այդ հանդիպմանը. Ձեր կարծիքով՝ ո՞րն է իրական նպատակը։ Նրանց պատճառաբանությունն է, թե կան թաքնված այլ հարցեր։
- Երկու հարթություն կա այստեղ․ նախ, ընդհանրապես եվրոպական քաղաքական համայնքի ժողովը, և երկրորդ, Գրանադայի քառակողմը։ Առաջինի դեպքում Ալիևը լավ հանգրվան չէր սպասում և, փաստորեն, եվրոխորհրդարանի՝ ԵՄ-ին ուղղված կոչը հասցեական է և խոսում է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների դիմելու առաջարկի մասին։ Իսկ երկրորդում բողոք է հատկապես Փարիզին, որն, ըստ Բաքվի, կողմնակալ կեցվածքներ է որդեգրում։ Կարծում եմ՝ Բաքուն նման քայլով ազդակ է ուղակում նաև Մոսկվային։
- Այդ դեպքում Գրանադայում ստորագրված փաստաթուղթը որքանո՞վ է կիրառելի նաև Ադրբեջանի համար, եթե վերջինիս ստորագրությունը չկա։
- Սա հայտարարություն է և որևէ  կիրառելի իրավականություն չունի։ Բաքուն փաստել է, որ անգամ իր ստորագրած փաստաթղթերը չի հարգում։
- Ի դեպ, Բաքուն, ըստ եվրոպացի պաշտոնյաների, հավաստիացրել է, որ չի պատրաստվում Հայաստանի նկատմամբ ռազմական գործողություններ կիրառել․ հավատալի՞ է, թե՞ ոչ։
- Բաքվի ռազմաքաղաքական վարքագիծը այլ բան է հուշում․ Բաքուն կարող է մի ձեռքով բանակցել կամ հրադադար ստորագրել, մյուսով՝ կրակել, և դա հիմնավորել նրանով, որ հայկական կողմն է նախահարձակը։
- Բաքուն ասում է, որ չի հրաժարվում Հայաստանի հետ շփումներից, նաև եռակողմ հանդիպման մասին է հայտարարվել Բրյուսելում։ Սա ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
- Ճիշտ է Ձեր դիտարկումը։ Եթե Գրանադայի հայտարարությունը Ադրբեջանի ֆակտորը նկատի առած չլիներ և հավասար հեռավորության կանոնը չգործադրեր, ապա Բաքուն Բրյուսել էլ չէր գնա։
- Այս համատեքստում կխնդրեի անդրադառնալ ԼՂ և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին Վլադիմիր Պուտինի՝ «Վալդայ» ակումբում արած հայտարարություններին։ Ի՞նչ է սրանով ուզում ասել Պուտինը։
- Պուտինը, մի կողմից, պատասխանատվությունը բարձեց հայկական կողմի ուսերին, մյուս կողմից՝ ասաց, որ Երևանը միտումնավոր չի հանձնել Արցախը։ Արցախի բռնագրավումից հետո Պուտինը փորձում է ուղերձներ ուղարկել՝ հուսալով, որ Բաքուն հումանիտար վերաբերմունք կունենա։ Բայց հիմնական ուղերձը նույնն է․ Արցախի հակամարտության լուծումը այս կերպն ստացավ, որովհետև հայկական կողմը չընդունեց ՌԴ-ի լուծման առաջարկները, Արցախի ժողովուրդը տեղահանվեց, որովհետև Երևանը հայտարարեց, որ Արցախը կընդունի Ադրբեջանի մաս։ Այս բոլորին առընթեր կա նաև հավաքական Արևմուտքի ոչ կառուցողական դերը, որը հանգեցրեց այսօրվա վիճակին։ Պուտինի ասածների մեջ այս կետերն են երևում։
- Կարծես օրակարգում է միջանցքի հարցը. այս առումով ի՞նչ զարգացումներ կարող ենք ակնկալել։
- Նկատելի է, որ միջանցքի գաղափարը փոխվել է թուրք–ադրբեջանական դաշինքի պաշտոնական հայտարարություններում։ Էրդողանն ասում է՝ եթե հայկական կողմը համաձայն չե, միջանցքը կարող է անցնել Իրանով։ Իսկ Բաքուն հայտարարում է, որ Երևանը սխալ է ընկալել միջանցքի գաղափարը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանը մտադրություն չունի հայաստանյան գերիշխան տարածքից ճանապարհ վերցնել։ Կարծում եմ՝ այստեղ Իրանի գործոնը վճռական է, ինչը տեղի է տվել թուրք–ադրբեջանական բառապաշարի և խոսույթի փոփոխությանը։ Այս բոլորը միանշանակ չեն նշանակում, որ թուրք–ադրբեջանական տանդեմը հրաժարվել է զանգեզուրյան միջանցքի գաղափարից։

Granada talks about border demarcation without demanding the withdrawal of Azerbaijani troops from Armenia. Gantaharyan
- How will you interpret the meeting held in Granada and the document signed?
- The announcement from the Granada meeting has mixed messages. First, they need to clarify what borders they want to implement. They refer to the maps of the USSR, where the enclaves' fate is unclear because no specific map is indicated. In this regard, the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan is very worrying. Baku announced that it did not occupy any territory of Armenia. This implies that when Armenian territories were invaded, they were considered Azerbaijani. There is talk of lifting the blockade in the directions of both Azerbaijan and Turkey. Or, it is equally talked about the persons kept on both sides or the missing persons.
The statement attempts to maintain the rules of equidistance to continue the role of mediator. There is an agreement to meet in a tripartite format.
- Aliyev did not participate in that meeting. What do you think is the real purpose? They reason that there are other hidden issues.
- There are two dimensions here—first, the general meeting of the European political community, and second, the Granada Quadrilateral. In the case of the first, Aliyev did not expect a good reception, and the call of the European Parliament to the EU was addressed and talks about the proposal to apply sanctions against Azerbaijan. And in the second, there is a complaint, especially to Paris, which, according to Baku, adopts biased positions. Baku is sending an impulse to Moscow as well.
- In that case, to what extent is the document signed in Granada also applicable to Azerbaijan if the latter's signature is unavailable?
- This is a statement and does not have any applicable law. Baku stated that it does not even respect the documents it signed.
- By the way, according to European officials, Baku has assured that it is not going to use military operations against Armenia. Is it believable or not?
- The military-political behavior of Baku suggests something else. Baku can negotiate or sign a ceasefire with one hand and shoot with the other, justifying it by the fact that the Armenian side is the first to attack.
- Baku says it does not give up contact with Armenia; a tripartite meeting was also announced in Brussels. How will you interpret this?
- Your observation is correct. If the Granada statement did not consider the Azerbaijan factor and did not implement the rule of equal distance, then Baku would not have gone to Brussels.
- In this context, I would like to refer to the statements made by Vladimir Putin at the "Valdai" club about Nagorno-Karabakh and Armenian-Azerbaijani relations. What does Putin mean by this?
- Putin, on the one hand, put the responsibility on the shoulders of the Armenian side; on the other hand, he said that Yerevan did not hand over Artsakh on purpose. After confiscating Artsakh, Putin is trying to send messages, hoping Baku will have a humanitarian attitude. But the main message is the same. The resolution of the Artsakh conflict was achieved in this way because the Armenian side did not accept the proposals of the Russian Federation; the people of Artsakh were displaced because Yerevan announced that Artsakh would be accepted as part of Azerbaijan. Related to all of these is the non-constructive role of the collective West, which led to today's situation. These points can be seen in what Putin said.
- The issue of the corridor is on the agenda. What developments can we expect in this regard?
- It is noticeable that the idea of the corridor has changed in the official statements of the Turkish-Azerbaijani alliance. Erdogan says that the corridor can pass through Iran if the Armenian side does not agree. Baku declares that Yerevan misunderstood the corridor idea, adding that Azerbaijan has no intention of taking a road from the sovereign territory of Armenia. The Iranian factor is decisive here, which has given rise to the Turkish-Azerbaijani vocabulary and speech change. All this does not mean that the Turkish-Azerbaijani tandem has given up on the idea of the Zanezuri Corridor.