ՄԱԿ-ի կոմիտեում ՀՀ պատվիրակությունը ներկայացրել է ԼՂ ժողովրդի էթնիկ զտման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամը
ՄԱԿ-ի կոմիտեում ՀՀ պատվիրակությունը  ներկայացրել է ԼՂ ժողովրդի էթնիկ զտման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամը
Հոկտեմբերի 4-5-ը Ժնևում ՄԱԿ-ի տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների կոմիտեի 74-րդ նստաշրջանի ընթացքում տեղի է ունեցել համանուն դաշնագրի շրջանակում ներկայացված Հայաստանի Հանրապետության 4-րդ պարբերական զեկույցի քննարկումը:
ՀՀ պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին ՀՀ ԱԳՆ, էկոնոմիկայի, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, արդարադատության, ԿԳՄՍ, ներքին գործերի նախարարության և գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչները: Պատվիրակությունը ղեկավարում էր ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը:
Կոմիտեի անդամների ուշադրությունը հրավիրվել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վրա:
Նշվել է, որ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Հայաստանն ընդունել է ԼՂ-ից բռնագաղթած 100 000-ից ավելի փախստականների։ Կոմիտեի անդամներն իրենց համերաշխությունն են հայտնել հումանիտար ճգնաժամը հաղթահարելու Հայաստանի ջանքերին՝ այս ուղղությամբ կարևորելով միջազգային համակողմանի աջակցությունը։
Պատվիրակության անդամները հանգամանալից կերպով պատասխանել են Կոմիտեի փորձագետների կողմից բարձրացված բազմաթիվ հարցերին: Կոմիտեին տեղեկատվություն է տրամադրվել օրենսդրական նախաձեռնությունների, ինչպես նաև սոցիալական, տնտեսական, մշակութային, կրթական և այլ բնագավառներում իրականացվող քայլերի վերաբերյալ:

At the UN committee, the RA delegation presented the crisis created due to the ethnic cleansing of the people of Nagorno-Karabakh.
On October 4-5, during the 74th session of the UN Committee on Economic, Social, and Cultural Rights, the discussion of the 4th periodic report of the Republic of Armenia, presented within the framework of the pact of the same name, took place.
The RA delegation included representatives of the RA Ministry of Foreign Affairs, Economy, Labor, and Social Affairs, Justice, KGSMS, the Ministry of Internal Affairs, and the Prosecutor General's Office. Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan led the delegation.
The attention of the committee members was drawn to the humanitarian crisis caused by the ethnic cleansing of the people of Nagorno-Karabakh by Azerbaijan.
In the last two weeks, Armenia has received more than 100,000 refugees from Nagorno-Karabakh. The committee members expressed their solidarity with Armenia's efforts to overcome the humanitarian crisis, emphasizing international comprehensive support in this direction.
The members of the delegation thoroughly answered many questions the Committee's experts raised. The Committee provided information on legislative initiatives and steps in social, economic, cultural, educational, and other fields.