Չեմ կասկածում` Ձեր այցելությունն իր նպաստը կբերի. նախագահն ընդունել է Քենթերբերիի արքեպիսկոպոսին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Քենթերբերիի արքեպիսկոպոս Ջասթին Ուելբիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրին նախագահը մասնավորապես ասել է. «Նախևառաջ ուզում եմ ընդգծել անգլիկան և առաքելական եկեղեցիների եղբայրական հարաբերությունները և բարձր գնահատել դրանք. մեզ համար այդ հարաբերությունները շատ կարևոր են: Առաքելական եկեղեցին իր յուրահատուկ տեղն ու դերն ունի մեր կյանքում և երկու եկեղեցիների համագործակցությունը միտված է մեր ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը: Չեմ կասկածում նաև, որ Ձեր այցելությունն իր նպաստը կբերի մեր երկրների դիվանագիտական, քաղաքական հարաբերությունների զարգացման գործում»:
Արքեպիսկոպոս Ջասթին Ուելբին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ ուրախ է Հայաստան այցելելու և երկու եկեղեցիների և ժողովուրդների բարեկամությունն ամրապնդելու հնարավորության համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանում առկա անվտանգային մարտահրավերներն ու Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության և ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ հարցեր:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն արքեպիսկոպոսի ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հայկական և քրիստոնեական հազարամյա մշակութային ժառանգության պաշպանության խնդիրների վրա և շեշտել, որ միայն միջազգային հանրության, այդ թվում՝ անգլիկան եկեղեցու գործուն քայլերի շնորհիվ հնարավոր կլինի խուսափել այդ հուշարձանների նկատմամբ վայրագություններից և հնարավոր իսպառ ոչնչացումից:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-բրիտանական համագործակցության խթանման հեռանկարներին և ուղղություններին:

Your visit will bring benefits. The president received the Archbishop of Canterbury
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, received the delegation led by the Archbishop of Canterbury, Justin Welby.
Welcoming the guest, the president specifically said: "First of all, I want to emphasize the fraternal relations of the Anglican and Apostolic Churches and highly appreciate them. These relationships are significant to us. The Apostolic Church has its unique place and role in our lives, and the cooperation of the two churches is aimed at strengthening the friendship of our people. I also do not doubt that your visit will contribute to developing diplomatic and political relations between our countries."
Archbishop Justin Welby thanked them for the reception and noted that he was happy for the opportunity to visit Armenia and strengthen the friendship between the two churches and peoples.
During the meeting, the current security challenges in the region and questions regarding protecting the rights of our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh due to the military operations unleashed by Azerbaijan and the humanitarian crisis created were discussed.
President Vahagn Khachaturyan drew the archbishop's attention to the issues of protection of the thousand-year-old Armenian and Christian cultural heritage in the territory of Nagorno-Karabakh and emphasized that only thanks to the active steps of the international community, including the Anglican Church, it will be possible to avoid atrocities against these monuments and their potential destruction.
The perspectives and directions for promoting Armenian-British cooperation were also discussed during the conversation.