Վարչապետը մասնակցել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, զրույցներ ունեցել մի շարք առաջնորդների հետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իսպանական Գրանադա քաղաքում մասնակցել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովին:
Ավելի քան չորս տասնյակ երկրների ղեկավարներին միջոցառման վայրում դիմավորել է Իսպանիայի Թագավորության վարչապետ Պեդրո Սանչեսը, որից հետո սկսվել են գագաթնաժողովի աշխատանքները:
Վարչապետ Փաշինյանը մասնակցել է նաև «Բազմակողմանիություն, ներառյալ անվտանգային և աշխարհաքաղաքական խնդիրներ» թեմայով կլոր սեղան քննարկմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը գագաթնաժողովի շրջանակում կարճատև զրույցներ է ունեցել մի շարք երկրների ու կառույցների ղեկավարների հետ: Մասնավորապես, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի, այդ թվում` Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների նկատմամբ էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի շուրջ վարչապետը զրուցել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի, Եվրոպական միության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի, Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի, Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի, Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գահր Ստորեյի, Ֆինլանդիայի վարչապետ Պետերի Օրպոյի, Իսլանդիայի վարչապետ Կատրին Յակոբսդոտտիրի, Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի, Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռուտեյի, Լատվիայի վարչապետ Էվիկա Սիլինայի, Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի, Մոնտենեգրոյի նախագահ Յակով Միլատովիչի, Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի վարչապետ Դիմիտար Կովաչևսկիի հետ:

The Prime Minister participated in the summit of the European Political Community, had conversations with a number of leaders (VIDEO)
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the third summit of the European Political Community in the Spanish city of Granada.
The leaders of more than four dozen countries were welcomed at the venue by the Prime Minister of the Kingdom of Spain, Pedro Sanchez, after which the summit began.
Prime Minister Pashinyan also participated in the round table discussion on "Multilaterally, including security and geopolitical issues."
Nikol Pashinyan had short talks with the leaders of a number of countries and institutions within the framework of the summit. In particular, the prime minister talked to French President Emmanuel Macron, German Chancellor Olaf Scholz, European Council President Charles Michel, European Commission President Ursula von der Leyen about issues of mutual interest, including the situation created by Azerbaijan's policy of ethnic cleansing against our compatriots in Nagorno-Karabakh. , High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Josep Borelli, President of the European Parliament Roberta Metzola, Prime Minister of Greece Kyriakos Mitsotakis, Prime Minister of Norway Jonas Gahr Storey, Prime Minister of Finland Peteri Orpo, Prime Minister of Iceland Katrin Jakobsdóttir, President of Lithuania Gitanas Nauseda, Prime Minister of the Netherlands Mark Ruttey, With Latvian Prime Minister Evika Silina, Croatian Prime Minister Andrej Plenković, Montenegrin President Jakov Milatović, Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy, North Macedonian Prime Minister Dimitar Kovačevski.