Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Գերմանիայի դեսպանին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Գերմանիայի ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա առիթով ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին:
Շնորհավորելով հյուրին և իր բարեմաղթանքները փոխանցելով Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին և ղեկավարությանը՝ նախագահը շեշտել է, որ Գերմանիայի և Հայաստանի բարեկամական հարաբերությունները դինամիկ զարգացում ունեն անցած 30-ից ավելի տարիների ընթացքում:
«Մենք Գերմանիայի աջակցությունը զգացել ենք անկախացումից անմիջապես հետո և այսօր ունենք բարեկամական հարաբերություններ, վստահ եմ, որ մեր համագործակցությունը շարունակելու է սերտանալ և նոր բնագավառներ է ընդգրկելու»,- նշել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և բարեմաղթանքների համար ու ընդգծել, որ Գերմանիան հավատարիմ է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցելու, ինչպես նաև խաղաղության հաստատման իր հանձնառությանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-գերմանական գործընկերության զարգացման ոլորտների լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության հետագա հնարավորություններին և հեռանկարներին:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության և հումանիտար աջակցության խնդիրների վերաբերյալ: Երկուստեք շեշտվել է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման հրամայականը: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահն ընդգծել է Հայաստանի հաստատակամությունը տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգի առաջմղման գործում:
Դեսպան Ռիխտերը շեշտել է Գերմանիայի պատրաստակամությունը՝ հնարավորինս աջակցել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների անցկացմանն ու հարավկովկասյան տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության հասնելու գործընթացին:

Vahagn Khachaturyan received the German ambassador
President of the Republic Vahagn Khachaturyan received Victor Richter, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany, to Armenia on the occasion of Unity Day, the national holiday of Germany.
The President congratulated the guest and conveyed his best wishes to Germany's friendly people and leadership. He emphasized that social relations between Germany and Armenia have developed dynamically over the past 30 years.
"We felt the support of Germany right after independence, and today we have friendly relations. I am sure our cooperation will continue growing closer and include new fields," said President Khachaturyan.
The ambassador thanked for the reception and good wishes and emphasized that Germany is committed to supporting democratic reforms in Armenia and establishing peace.
During the meeting, a wide range of areas of development for the Armenian-German partnership were discussed. Reference was made to the future opportunities and prospects of the high-level political dialogue between the two countries.
During the conversation, ideas were exchanged regarding protecting the rights of forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh and humanitarian assistance issues. Both sides emphasized the importance of establishing stable peace in the region. In this context, the President of the Republic emphasized Armenia's determination to promote the regional peace agenda.
Ambassador Richter emphasized Germany's willingness to support the implementation of democratic reforms in Armenia and the process of achieving final peace in the South Caucasus region as much as possible.