ԵԽ նախարարների կոմիտեն և ԵԽԽՎ-ն համատեղ նիստ կանցկացնեն նվիրված Լեռնային Ղարաբաղին
Հոկտեմբերի 10-ին տեղի է ունենալու Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի և Խորհրդարանական վեհաժողովի համատեղ նիստը (Joint Committee)՝ նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ վերջին զարգացումներին։
Նախատեսվում է քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներին և հումանիտար իրավիճակին, ինչպես նաև Ադրբեջանի միջազգային պարտավորություններին վերաբերող հարցեր։
Համատեղ կոմիտեի հանդիպումը նախաձեռնել է ԵԽԽՎ նախագահ Թինի Քոկսը։ Նախարարների կոմիտեն հոկտեմբերի 4-ի որոշմամբ հավանություն է տվել հանդիպում անցկացնելու առաջարկին և օրակարգին։
Համատեղ կոմիտեի գործառույթն է քննարկել այն խնդիրները, որոնք ընդհանուր են նախարարների կոմիտեի և Խորհրդարանական վեհաժողովի համար, և խթանել այս երկու մարմինների կողմից ընդունված առաջարկությունների գործնական իրականացման հնարավորությունները:

The Committee of Ministers of the CE and the PACE will hold a joint session dedicated to Nagorno-Karabakh
On October 10, the joint session of the Committee of Ministers of the Council of Europe and the Parliamentary Assembly (Joint Committee) dedicated to the latest developments around Nagorno-Karabakh will take place.
It is planned to discuss issues related to the rights and humanitarian situation of Nagorno-Karabakh Armenians, as well as Azerbaijan's international obligations.
PACE President Tiny Cox initiated the meeting of the joint committee. The Committee of Ministers approved the proposal and agenda of the forum on October 4.
The function of the Joint Committee is to discuss matters every day with the Committee of Ministers and the Parliamentary Assembly and to promote the practical implementation of the recommendations adopted by these two bodies.