Խստորեն դատապարտում ենք ԼՂ առաջնորդների ձերբակալությունները. ԱԳՆ
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի առաջնորդների՝ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Ռուբեն Վարդանյանի և այլոց ձերբակալությունները։
Չնայած ԼՂ ներկայացուցիչների հետ երկխոսությանը, հայերի իրավունքների հարգման և պաշտպանության, նրանց վերադարձը ԼՂ չխոչընդոտելու պատրաստակամության, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման վերաբերյալ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններին, Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները շարունակում են կամայական ձերբակալությունները:
Հայաստանի Հանրապետությունը բազմիցս, այդ թվում՝ սեպտեմբերի 23-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հարթակից, բարձրաձայնել է այդպիսի գործողությունների բացառումը երաշխավորելու անհրաժեշտության մասին։ Սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն իսկ դիմում է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով ժամանակավոր միջոց կիրառելու մասին Ադրբեջանից պահանջելով ձեռնպահ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս կամ նախկին ղեկավարության կամ զինվորականների նկատմամբ պատժիչ գործողություններից։
Հայաստանի Հանրապետությունը կձեռնարկի բոլոր հնարավոր քայլերն ապօրինաբար ձերբակալված ԼՂ ներկայացուցիչների իրավունքները միջազգային, այդ թվում՝ դատական ատյաններում պաշտպանելու համար։
Նաև կոչ ենք անում միջազգային գործընկերներին հետամուտ լինել մինչ օրս Ադրբեջանին ուղղված բոլոր՝ ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության վերաբերյալ իրենց ուղերձներին և խնդիրը հասցեագրել թե´ Ադրբեջանի հետ երկկողմ հարաբերությունների տիրույթում, թե´ տարբեր միջազգային ատյաններում։

Мы решительно осуждаем аресты лидеров Нагорного Карабаха. МИД
Мы решительно осуждаем аресты Азербайджаном лидеров Нагорного Карабаха: Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, Давида Ишханяна, Рубена Варданяна и других.
Несмотря на диалог с представителями Нагорного Карабаха, уважение и защиту прав армян, готовность не препятствовать их возвращению в Нагорный Карабах, заявления высокопоставленных чиновников Азербайджана относительно установления мира в Нагорном Карабахе, правоохранительные органы Азербайджана продолжают произвольные аресты.
Республика Армения неоднократно, в том числе 23 сентября с трибуны Генеральной Ассамблеи ООН, поднимала вопрос о необходимости гарантировать исключение подобных действий. 28 сентября Республика Армения уже подала заявление в Международный суд ООН о применении временной меры по делу Армения против Азербайджана согласно Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, требуя от Азербайджана воздерживаться от карательных действий против нынешнего или бывшего руководства или военных Нагорного Карабаха.
Республика Армения предпримет все возможные шаги для защиты прав незаконно арестованных представителей Нагорного Карабаха, в том числе в международных судах.
Мы также призываем международных партнеров следить за всеми их посланиями, адресованными Азербайджану, относительно защиты прав и безопасности народа Нагорного Карабаха и решать этот вопрос как в сфере двусторонних отношений с Азербайджаном, так и в различных международных инстанциях.