Վարչապետը մանրամասնել է, թե որ դեպքում կստորագրվի խաղաղության պայմանագիր
«Եթե Ադրբեջանը հրապարակային իր նվիրվածությունը վերհաստատի այս սկզբունքներին, գործնականում մենք կարող ենք համարել, որ խաղաղության պայմանագրի կնքումը կարճ ժամանակի հարց է»․ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ սկզբունքներում ոչ մի նոր բան չկա։ Առաջին սկզբունքն, ըստ նրա, այն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն այն ըմբռնմամբ, որ Հայաստանի տարածքը 29․800 կմ² է, Ադրբեջանինը՝ 86.600 կմ²:
Վարչապետի խոսքով՝ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը պետք է դառնա սահմանների դելիմիտացիայի և, հետագայում, նաև դեմարկացիայի քաղաքական հիմք: Սահմանազատումից առաջ, ըստ նրա, կարևոր է նաև համաձայնություն ձեռք բերել, թե որ քարտեզների հիման վրա է արվելու սահմանագծումն ու սահմանազատումը. «Մեր կարծիքով՝ դա պետք է տեղի ունենա 1975թ. քարտեզների վրա, բայց այնպես չէ, որ մեր դիրքորոշումը շատ կարծր է, որովհետև 1975թ հետո էլ են եղել քարտեզներ, որոնք, մեծ հաշվով, նույնի վերարտադրությունն են։ Երրորդ, կոմունիկացիաների բացումը տեղի է ունենալու երկրների սուվերենության, իրավազորության, օրենսդրության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա»,- ասել է նա
Վարչապետի կարծիքով՝ Ադրբեջանի բարձրագույն պաշտոնյաները, ասելով, որ խաղաղության գործընթացին համաձայն են, չեն վերահաստատել իրենց հավատարմությունը. «Դա կասկածներ է առաջ բերում, որ խաղաղություն ասելով՝ նկատի ունեն իրենց որոշակի ենթադրյալ նկրտումները Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ իրականացնելուց հետո»։
Փաշինյանին պարզ չէ՝ ինչն է խանգարում Ադրբեջանին՝ երեք սկզբունքների հիման վրա իր հետ երես առ երես զրուցելուն։

The Prime Minister detailed in which case a peace agreement will be signed
"If Azerbaijan publicly reaffirms its commitment to these principles, we can practically consider that the conclusion of a peace treaty is a matter of short time," said Nikol Pashinyan.
According to him, there is nothing new in the principles. According to him, the first principle is that Armenia and Azerbaijan recognize each other's territorial integrity with the understanding that Armenia's territory is 29,800 km², and Azerbaijan's is 86,600 km².
According to the Prime Minister, the Alma-Ata declaration should become the political basis for border delimitation and, later, also for demarcation. Before distinction, according to him, it is also essential to agree on which maps will be used for separation and distinction. "In our opinion, this should happen on the maps of 1975, but it is not that our position is too hard because there were maps after 1975, which, by and large, are reproductions of the same. Thirdly, the opening of communications will take place based on the principle of sovereignty, jurisdiction, legislation, equality, and reciprocity of the countries," he said.
According to the Prime Minister, the highest officials of Azerbaijan, saying that they agree with the peace process, did not reaffirm their loyalty, "It raises doubts that when they say peace, they mean their certain supposed ambitions for the territorial integrity of Armenia after they are realized."
It is unclear to Pashinyan what prevents Azerbaijan from talking face-to-face with him based on the three principles.