«Խաղաղությունը Հարավային Կովկասում այլընտրանք չունի». ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով, սակայն, շարունակաբար տեսնում ենք, որ կողմերից մեկը չի կիսում այդ մոտեցումը և պարբերաբար դիմում է կամ ուժի կիրառման, կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի․
«Այժմ ԼՂ-ում գրեթե հայ չի մնացել․ սա էթնիկ զտումների քաղաքականության ցայտուն դրսևորում է, իրողութուն, որ ողջ աշխարհն է տեսել»,- ասել է նա՝ վստահեցնելով, որ Հայաստանը շարունակում է մնալ հավատարիմ Հարավային Կովկասում խաղաղություն կառուցելու հանձնառությանը. «Այդ խաղաղությունը դեռ հնարավորություն ունի իրականանալու։ Այն կարող է լինել մեր կողմից հանրահռչակված սկզբունքների հիման վրա, Հայաստանի և Ադրբեջանի՝ միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման հիման վրա, ՍՍՀՄ ամենաթարմ լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա»։

"That peace still has a chance to be realized." Mirzoyan (VIDEO)
"Peace in the South Caucasus has no alternative." Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated during the NA-government question-and-answer session.
According to him, however, we continuously see that one of the parties does not share this approach and regularly resorts to the use of force or the threat of force.
"Now, there are almost no Armenians left in Nagorno-Karabakh. This is a clear manifestation of the policy of ethnic cleansing, a reality that the whole world has seen," he said, assuring that Armenia remains committed to building peace in the South Caucasus, "That peace still has a chance to be realized. It can be based on the principles we popularized, on recognition of each other's territorial integrity of Armenia and Azerbaijan, and the latest legitimate maps of the USSR."