«Հայաստանի պատվիրակությունը կայցելի Գրանադա». վարչապետ
«Մենք մինչև վերջին պահը և այսօր էլ հաստատել ենք Գրանադա այցելությունը»,- հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը կառուցողական ու լավատես էր տրամադրված, որովհետև կարծում էր՝ «շրջադարձային նշանակության փաստաթուղթ» ստորագրելու հնարավորություն կա։
Փաշինյանը նշել է, որ մինչև այսօր առավոտ այդ հավանականությունը բարձր է գնահատվել։ Նա հիշեցրել է, սակայն, որ նախատեսված հանդիպումը չի կայանում, բայց ոչ՝ Հայաստանի մեղքով. «Գրանադա մեր պատվիրակության այցելությունը չի չեղարկվել, մենք մեկնում ենք և այնտեղ ունենալու ենք հանդիպումներ և, ըստ էության, փորձելու ենք ավելի դետալացված ներկայացնել մեր դիրքորոշումները»։
Փաշինյանն ասել է, որ ցավում է, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպումը չի լինի. «Բայց հուսով ենք՝ հայեցակարգային փաստաթուղթը, որ դրված է սեղանին, հարմար պահի կստորագրվի։ Ես պատրաստ եմ այդ պայմանագիրը ստորագրելու և ցավում եմ, որ վաղն առիթ չունեմ հայտարարելու, որ այդ կարևոր որոշումը կայացված է»։

"Мы до последнего момента и даже сегодня подтверждали визит в Гранаду", - заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании вопросов и ответов правительства НС.
По его словам, Армения была настроена конструктивно и оптимистично, поскольку верила, что есть возможность подписать "документ поворотного момента".
Пашинян отметил, что до сегодняшнего утра такая вероятность была высока. Однако он напомнил, что запланированная встреча не состоится, но не по вине Армении. "Визит нашей делегации в Гранаду никто не отменял, мы едем и проведем там встречи и, собственно, постараемся более подробно изложить наши позиции".
Пашинян заявил, что сожалеет, что встреча с президентом Азербайджана не состоится. " Но мы надеемся, что концептуальный документ, который лежит на столе, будет подписан в удобный момент. Я готов подписать этот документ, и мне жаль, что у меня нет возможности объявить завтра, что это важное решение принято».