«Չեմ ուզում խոսել ԼՂ գործընկերների մասին․ դուք եք նրանց հարվածի տակ դրել». Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդդիմությանը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ում, ում, բայց ձեր խմբակցությանը խամաճիկային կառավարություն արտահայտությունը ծանոթ է, որովհետև դուք և կողքի խմբակցությունը երկար տարիներ երկրում ձևավորել եք խամաճիկային կառավարություն, որը ոչ ինքնուրույն շնչել է, ոչ արտաշնչել, ոչ հազացել է, ոչ փռշտացել, հետևաբար, կարծում եմ, գիտեք՝ ինչի մասին եմ խոսում,- հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին և դրանում առկա «խամաճիկային կառավարություն» արտահայտությանը։
Փաշինյանն ասել է, որ չի ուզում խոսել ԼՂ իր գործընկերների վերաբերյալ. «Որովհետև նաև դուք եք նրանց հարվածի տակ դրել, որովհետև ուզում եմ հիշեցնել՝ ոնց էիք երկու խմբակցությունով տոնում, երբ ԼՂ-ում իշխանության փոփոխություն էր տեղի ունենում։ Ասում էիք՝ ձեռքերը խփել է սեղանին ԼՂ ժողովուրդը, վերջապես ազգային կառավարություն է ձևավորվում ԼՂ-ում»,- նշել է նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ ընդդիմության պլանն էր, որ Հայաստանը ներքաշվի պատերազմի մեջ, որի արդյունքում ԼՂ հայրենակիցները բռնի տեղահանվելուց հետո Երևան գալու հնարավորություն չէին ունենա. «Կգնային Բոստոն, Փարիզ, Լոս Անջելես՝ ուժեղացնելու ՀՅԴ նոսրացող և զրոյացող շարքերը։ Էդ ա եղել ձեր քաղաքականությունը․ ինչի՞ եք եկել, ստեղ ճառեր ասում։ Դուք երբեք ինքնուրույն քաղաքականություն չեք ունեցել, դուք չեք էլ հասկացել՝ ինչ քաղաքականություն եք վարում, վարել եք մի քաղաքականություն, որ Հայաստանը երբեք անկախ, ինքնուրույն պետություն չլինի»։

"I don't want to talk about NK partners. you put them under attack." Nikol Pashinyan to the opposition (VIDEO)
"Who, who, but the phrase "puppet government" is familiar to your faction because you and the faction next to it have formed a puppet government in the country for many years, which neither breathed, nor exhaled, nor coughed, nor sneezed on its own, therefore, I think, you know: what am I talking about, - announced the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, responding to the question of ARF MP Artur Khachatryan of the National Assembly "Hayastan" faction and the phrase "puppet government" in it.
Pashinyan said he does not want to talk about his colleagues in Nagorno-Karabakh. "Because you also put them under attack, because I want to remind you how you used to celebrate with two factions when there was a change of power in Nagorno-Karabakh. You said that the people of Nagorno-Karabakh have put their hands on the table. Finally, a national government is being formed in Nagorno-Karabakh," he said.
According to Pashinyan, the opposition planned to involve Armenia in a war, as a result of which the NK compatriots would not have the opportunity to come to Yerevan after being forcibly displaced. "They would go to Boston, Paris, and Los Angeles to strengthen the ranks of the ARF, which are thinning and disappearing. That was your policy. Why did you come here to give speeches? You have never had an independent policy; you have not even understood what policy you are pursuing; you have pursued a policy so that Armenia will never be an independent, independent state."
Nikol Pashinyan also announced that he condemns the arrest of the former leaders of Nagorno-Karabakh.