«Եթե ԼՂ-ում ընդհանուր պայմանավորվածությունն ու ըմբռնումը պահեին, այդպես չէր լինի». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ԼՂ կարգավիճակի նշաձողի իջեցման մասին իր՝ ավելի վաղ արած հայտարարություններին․
«Մենք նշաձողը ցածրացրինք, փորձեցինք ցածրացնել, ընդ որում՝ մի գաղտնիք բացեմ՝ ԼՂ գործընկերների հետ համաձայնեցված։ Բայց փոխարենն ինչ տեղի ունեցավ․ մենք ցածրացրինք, ԼՂ-ն բարձրացրեց։ Այստեղ է պրոբլեմը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ԼՂ-ն դա արել է հայաստանյան ընդդիմության քաջալերմամբ․
«Եթե նրանք մեր ընդհանուր պայմանավորվածությունն ու ըմբռնումը պահեին, այդպես չէր լինի»,- նշել է վարչապետը՝ հավելելով․ «Մենք ասել էինք, որ միջազգային հանրությունը կոնսոլիդացիա կապահովի։ Այո, միջազգային հանրությունը Սոֆիայում, ըստ էության, միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում հանդիպում էր առաջարկել ԼՂ-ին։ Ինչո՞ւ չգնացին, որովհետև ԼՂ-ին արգելեցին գնալ։ Ո՞վ արգելեց։ Այ դա ոչ մեկը չգիտի»։

"This would not have happened if they had kept the general agreement and understanding in Nagorno-Karabakh." Nikol Pashinyan (VIDEO)
Prime Minister Nikol Pashinyan referred to his earlier statements about lowering the status bar of Nagorno-Karabakh.
"We lowered the benchmark, tried to lower it, and let me reveal a secret, agreed with the Nagorno-Karabakh partners. But what happened instead? We lowered it, and Nagorno Karabakh raised it. Here is the problem," he said, adding that Nagorno-Karabakh did this with the encouragement of the Armenian opposition.
"If they had kept our common agreement and understanding, this would not have happened," the Prime Minister noted, adding: "We said that the international community will ensure consolidation. Yes, the international community proposed a meeting with NK in Sofia within the framework of the international mechanism. Why didn't they go because NK was forbidden to go? Who forbade it? No one knows that."