«Ֆրանսիան ՀՀ-ի հետ ռազմական գործարք կնքելու համաձայնություն է տվել»․ Կատրին Կոլոննա
Իմ Հայաստան այցով ուզում եմ ցույց տալ, որ Ֆրանսիան շատ զգոն է լինելու մեր բարեկամ երկրի՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ցանկացած սպառնալիքի նկատմամբ։ Այս մասին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան։
«Ֆրանսիան իր համաձայնությունն է տվել Հայաստանի հետ ապագա պայմանագրի կնքման համար, որը հնարավորություն կտա ռազմատեխնիկա տրամադրել ՀՀ-ին՝ իր պաշտպանությունն ապահովելու համար։ Պաշտոնապես դիմել եմ Ժոզեպ Բորելին՝ ՀՀ-ում դիտորդական առաքելությունն ընդլայնելու, մանդատը մեծացնելու, նաև Հայաստանը «Խաղաղության Եվրոպական մեխանիզմի» մեջ ներառելու համար, ինչպես, օրինակ, Մոլդովայի պարագայում է»,- նշել է Կոլոննան։։
Նրա խոսքով՝ իրենց նպատակն է, որ ԵՄ-ն և նրա անդամները հստակ ազդակներ ցույց տան Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հետ կապված։ «Ցանկացած գործողություն, որը կսպառնա ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը, շատ կոպիտ արձագանքի կարժանանա»,- ասել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը։

Своим визитом в Армению я хочу показать, что Франция будет очень внимательно относиться к территориальной целостности нашей дружественной страны Армении и к любым угрозам. Об этом заявила министр Европы и иностранных дел Французской Республики Катрин Колонна на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном.
"Франция дала согласие на подписание будущего контракта с Арменией, который позволит предоставить Армении военную технику для обеспечения ее обороны. "Я официально обратилась к Жозепу Боррелю с просьбой расширить наблюдательную миссию в Армении, увеличить мандат, а также включить Армению в "Европейский мирный механизм", как, например, это происходит с Молдовой", - сказала Колонна.
По ее словам, их цель – чтобы ЕС и его члены подали четкие сигналы относительно территориальной целостности Армении. "Любые действия, угрожающие территориальной целостности Армении, будут встречены очень жесткой реакцией", - заявила министр иностранных дел Франции.