«Ադրբեջանի իշխանություններն ապօրինի ձերբակալություններ են իրականացնում ԼՂ-ում»․ վարչապետը՝ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննային:
Ողջունելով տիկին նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան՝ վարչապետը նշել է. «Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել անձամբ Ձեզ, Ֆրանսիային և նախագահ Մակրոնին՝ այս դժվար ժամանակներում Հայաստանի կողքին հստակ լինելու համար, և նաև Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների վերաբերյալ հստակ դիրքորոշում արտահայտելու համար:
Ըստ էության, Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների զոհ դարձավ, և ցավոք միջազգային մեխանիզմները հնարավոր չեղավ գործարկել: Ըստ էության, մենք գործ ունենք նախապես հայտարարված էթնիկ զտման իրականացման հետ: Այս առումով, իհարկե, հումանիտար այն ճգնաժամը, որ ունեինք Լեռնային Ղարաբաղում, տեղափոխվել է Հայաստանի Հանրապետություն:
Մյուս կողմից պետք է ընդգծեմ, որ Ադրբեջանի իշխանություններն ապօրինի ձերբակալություններ են իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում, ինչը նույնպես կարծում եմ, միջազգային ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի»: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ այս պահի դրությամբ ՀՀ կառավարությունը կարողանում է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների հոսքը որոշակի կառավարելիության ներքո պահել, մարդկանց ամենակենսական անհրաժեշտությունները բավարարվում են պետության և նաև մի շարք միջազգային գործընկերների աջակցությամբ:
«Բայց, իհարկե, Հայաստանի կառավարությունն ուղիղ ֆինանսական աջակցության կարիք ունի միջազգային գործընկերներից, որպեսզի նաև կարողանանք միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հումանիտար խնդիրներ լուծել: Մեր այս միջավայրում շատ կարևոր եմ համարում մեր երկրների միջև երկկողմ օրակարգի հարցերի հասցեագրումը: Դրանք, իհարկե, քաղաքական երկխոսության հարցեր են, միջազգային հարթակներում համագործակցության հարցեր, տնտեսական համագործակցության հարցեր»,- ասել է վարչապետը:
Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վարչապետին փոխանցել նախագահ Էմանուել Մակրոնի ողջույնները: «Ուրախ եմ, որ իմ նախորդ այցից մի քանի ամիս անց նորից Երևան եմ վերադառնում, թեև շատ կուզեի, որ այցս տեղի ունենար պակաս ողբերգական հանգամանքներում, ողբերգական` Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության, ինչպես նաև Հայաստանի համար: Եվ ինչպես ապրիլին, այնպես էլ հիմա սեղանի շուրջ տեսնում եմ ծանոթ ու բարեկամական դեմքեր և դա իհարկե շատ հաճելի է այս բարդ աշխարհում, որ հիմա ապրում ենք:
Այցս պարզապես մի հերթական դրսևորումն է այն բարեկամության, որ Ֆրանսիան տածում է Հայաստանի նկատմամբ և բարեկամությունից անդին նաև համերաշխության դրսևորում: Մեր համերաշխությունը դրսևորվել է ողջ տարվա ընթացքում: Մարդասիրական ճգնաժամի և, ընդհանրապես, հումանիտար իրավիճակի վատթարացմանը զուգահեռ օգնության ծավալներն են մեծացել, և ես հպարտ եմ ասելու, որ Ֆրանսիան միշտ գտնվում է այնտեղ, որտեղ պետք է գտնվի»,- ընդգծել է Կատրին Կոլոննան:
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը նաև հավելել է, որ Հայաստանի համար Ֆրանսիան նախատեսել է 12,5 մլն եվրոյի մարդասիրական օգնություն: Կատրին Կոլոննան վստահեցրել է, որ այդ օգնությունը կշարունակվի, եթե դրա կարիքը լինի:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցերի, մտքեր փոխանակել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների շուրջ:

"Azerbaijani authorities carry out illegal arrests in Nagorno-Karabakh." The Prime Minister to the French Foreign Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan received Catherine Colonna, Minister of Europe and Foreign Affairs of the Republic of France.
Welcoming the visit of the delegation led by the minister to Armenia, the Prime Minister noted. "First of all, I want to thank you personally, France and President Macron, for standing by Armenia in these difficult times and expressing a clear position regarding ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.
Nagorno-Karabakh became a victim of ethnic cleansing, and unfortunately, international mechanisms could not be activated. We are dealing with the implementation of pre-announced ethnic cleansing. In this sense, of course, our humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh has been transferred to the Republic of Armenia.
On the other hand, I must emphasize that the authorities of Azerbaijan are carrying out illegal arrests in Nagorno-Karabakh, which I also think should be at the center of international attention." Nikol Pashinyan added that at the moment, the RA government can keep the flow of our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh under specific control; the most vital needs of the people are met with the support of the state and several international partners.
"But, of course, the Armenian government needs direct financial support from international partners so that we can also solve medium-term and long-term humanitarian problems. In our environment, I consider it very important to address issues of the bilateral agenda between our countries. Of course, these are issues of political dialogue, cooperation on international platforms, and economic cooperation," said the Prime Minister.
French Minister of Europe and Foreign Affairs Catherine Colonna thanked for the warm welcome and conveyed the greetings of President Emmanuel Macron to the Prime Minister. "I am happy that I am returning to Yerevan again after a few months from my previous visit, although I would very much like my visit to take place under less tragic circumstances, tragic for the people of Nagorno-Karabakh and Armenia. And just like in April, I see familiar and friendly faces at the table, which is certainly very pleasant in this complicated world that we live in now.
My visit is just another manifestation of France's friendship towards Armenia, and, beyond friendship, it is also a manifestation of solidarity. Our solidarity has been shown throughout the year. The aid volumes have increased along with the deterioration of the humanitarian crisis and the humanitarian situation in general. I am proud to say that France is always where it should be," Catherine Colonna emphasized.
The French Foreign Minister also added that France has planned a humanitarian aid of 12.5 million euros for Armenia. Katrin Colonna assured that this help will continue if needed.
At the meeting, the interlocutors touched on issues related to Armenian-French cooperation processes in the region and exchanged ideas on other topics of mutual interest.