«Ռուսաստանը չի կատարել իր պարտավորությունները եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում»․ Կոլոննա
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի հարգել իր պարտավորությունները եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում։
«ՌԴ-ն պիտի ապահովեր քաղաքական լուծման ուղիները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Դա իր պարտավորությունն էր, որը չի կատարել։ Այն ողբերգական իրադարձությունները, որ տեղի ունեցած ԼՂ-ում, մեր մի շարք գործընկերների դրդում են փոխել իրենց դիրքորոշումը, թե ինչ է տեղի ունենում Հարավային Կովկասում։
Դա թույլ կտա գուցե ավելի բազմաքանակ լինեն ՀՀ կողքին, որպեսզի Հայաստանը կարողանա գտնել կամ վերագտնել արդար, կայուն և երկարատև լուծում՝ կարգավորելով Ադրբեջանի հետ հարցերը։ Երկու կողմից էլ շատ լուրջ պատասխանատվությամբ ենք գործում, որպեսզի չառաջացնենք էսկալացիաներ՝ գիտակցելով, որ Հայաստանի կողքին կա հարևան, որը շարունակ թշնամական գործողություններ է կատարում»,- ասել է Կոլոննան։

"Россия не выполнила свои обязательства в рамках трехстороннего соглашения". Колонна
На совместной пресс-конференции с министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном министр Европы и иностранных дел Франции Катрин Колонна заявила, что Россия не соблюдает свои обязательства в рамках трехстороннего соглашения.
«Российская Федерация должна была предоставить средства политического решения между Арменией и Азербайджаном. Это было ее обязательством, которое она не выполнила. Трагические события, произошедшие в Нагорном Карабахе, побудили ряд наших коллег изменить свою позицию относительно происходящего на Южном Кавказе.
Это позволит нам сплотиться вокруг Армении, чтобы она могла найти или заново открыть справедливое, стабильное и долгосрочное решение путем урегулирования проблем с Азербайджаном. С обеих сторон мы действуем с очень серьезной ответственностью, чтобы не вызвать эскалацию, понимая, что рядом с Арменией есть сосед, который постоянно осуществляет враждебные действия", - сказала Колонна.