«ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասով մեր գործընկերները երբևէ այդպիսի պահանջ չեն դրել»․ Արարատ Միրզոյան
Հոկտեմբերի 3-ին կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Հայաստանում այցով գտնվող Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ: Հանդիպումից հետո նախարարները հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով. ստորև՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը մամուլի համար և պատասխանը լրագրողի հարցին:
«Ողջունում եմ մեր բարեկամ երկիր Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար, իմ լավ բարեկամ Կատրին Կոլոննայի՝ ընթացիկ տարվա մեջ արդեն երկրորդ այցը Հայաստան: Այց, որը տեղի է ունենում չափազանց դժվար ժամանակաշրջանում թե´ ՀՀ, թե´ հայ հասարակության և ժողովրդի համար:
Ադրբեջանի կողմից շարունակական ուժի կիրառման և հայատյաց քաղաքականության հետևանքով այսօր Լեռնային Ղարաբաղը ենթարկվել է փաստացի էթնիկ զտման. Լեռնային Ղարաբաղի 100.000-ից ավելի հայ բնակչությունը ստիպված է եղել լքել իր պատմական հայրենիքը՝ բախվելով գոյաբանական վտանգների, հիմնավոր մտավախություն ունենալով իրենց կյանքի, ընտանիքների, այդ թվում՝ կանանց, երեխաների և տարեցների անվտանգության ապահովման հարցում: Եվ այդ մտավախությունը հիմնավորվում է ոչ թե տեսական փաստարկներով, այլ ընդամենն օրեր առաջ՝ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված լայնածավալ ռազմական հարձակմամբ, որի ժամանակ թիրախավորվեցին նաև քաղաքացիական բնակչությունն ու ենթակառուցվածքները: Մենք այդ մասին խոսելու և խնդիրը միջազգային առավելագույն բարձր մակարդակով բարձրաձայնելու հնարավորություն, տիկին նախարար, ունեցանք սեպտեմբերի 21-ին՝ Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստի ձևաչափով, որն ընդգծեմ հրավիրվել էր Ֆրանսիայի և Հայաստանի կողմից զուգահեռ ներկայացված նամակների հիման վրա:
Այսօրվա իրականությունը ցույց տվեց, որ միջազգային դերակատարների կողմից հայտարարություններն ու գործադրված ջանքերը բավարար չէին իրականացնելու զանգվածային ոճրագործությունների կանխման համընդհանուր հանձնառությունը և ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքն իր բնօրրանում: Ես ցանկանում եմ ընդգծել սա, քանի որ տարածաշրջանային զարգացումներով պայմանավորված ուժի կամ ուժի սպառնալիքի հետագա կիրառման, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության, ժողովրդավարության նկատմամբ նկրտումների զսպումը շարունակական մարտահրավեր է:
Այս համատեքստում ցանկանում եմ ընդգծել, որ հայկական կողմը հավատարիմ է տարածաշրջանում կայունության հաստատման ուղղությամբ ջանքերի գործադրմանը: Այդուհանդերձ, երկարատև խաղաղության համար առանցքային է բոլոր առկա խնդիրները քաղաքական երկխոսության ճանապարհով լուծելու փոխադարձ պատրաստակամությունը: Ի հավելումն ՄԱԿ ԱԽ հիշյալ նիստում ՀՀ արտահայտած ակնկալիքների՝ այդ հարցերը ներառում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքից Ադրբեջանի զորքերի դուրսբերումը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի առավելագույն հստակության ապահովումը՝ 1975թ. քարտեզի հիման վրա, ինչպես նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը բացառապես պետությունների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների համաձայն:
Իհարկե, մեզ համար էական նշանակություն ունեն նաև մարդասիրական բնույթի հարցերի կարգավորումը, ինչպիսին է հայ ռազմագերիների ու պատանդառված քաղաքացիական անձանց անհապաղ վերադարձի ապահովումը: Այսօր մենք, հասկանալիորեն, կենտրոնացանք տարածաշրջանային իրավիճակի քննարկման վրա: Բայց և հնարավորություն ունեցանք շարունակելու մեր նախորդ քննարկումները հայ-ֆրանսիական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի վերաբերյալ՝ վերահաստատելով այն ընդլայնելու մեր երկուստեք շահագրգռվածությունն ու պատրաստակամությունը՝ հաշվի առնելով մերօրյա նոր մարտահրավերները:
Տիկին նախարար, թույլ տվեք ևս մեկ անգամ հստակ նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կարիքն ունի, ձգտում է Ֆրանսիայի հետ առավել սերտ գործընկերության և բարեկամության: Նույնը վերաբերում է նաև Ֆրանսիայի ներգրավվածությամբ տարբեր ձևաչափերում, այդ թվում՝ Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության տիրույթում, միջազգային բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությանը: Ցանկանում եմ շնորհակալությունս հայտնել Ֆրանսիայի կառավարության կողմից ցուցաբերվող մարդասիրական աջակցության համար՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի համար առկա առաջնային խնդիրների հասցեագրմանը: Եվս մեկ անգամ շնորհակալ եմ բարեկամական մթնոլորտում քննարկումների համար և սիրով խոսքը փոխանցում եմ Ձեզ:
Ի լրումն Ֆրանսիայի արտգործնախարարի պատասխանի, կարծում եմ, որ տիկին նախարարն ավելի քան սպառիչ պատասխան տվեց հարցի առաջին մասին և չեմ պատկերացնում, թե Դուք ավելի մանրամասն ինչ պատասխան եք ակնկալում։ Խոսքը Հայաստանի պաշտպանական կարողություններին աջակցելու մասին է, կարող ենք այսքանով սահմանափակվել։ Եվ հարցի երկրորդ հատվածը. կարող եմ վստահեցնել, որ մեր գործընկերները երբևէ այդպիսի պահանջ կամ հարցադրում նույնիսկ մեր առջև չեն դրել՝ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասով»։

"Our partners have never made such a demand regarding the withdrawal from the CSTO." Ararat Mirzoyan
On October 3, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with French Minister of Europe and Foreign Affairs Catherine Colonna, who is visiting Armenia. After the meeting, the ministers held a joint press conference. Below is RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan's statement to the press and the answer to the journalist's question.
"I welcome the second visit to Armenia by my good friend Catherine Colonna, Minister of Europe and Foreign Affairs of our friendly country, France. It is a holiday that takes place in a challenging period for both RA and the Armenian society and people.
As a result of Azerbaijan's continuous use of force and anti-Armenian policy, Nagorno-Karabakh has undergone actual ethnic cleansing. More than 100,000 Armenian population of Nagorno-Karabakh has been forced to leave their historical homeland, facing ontological threats and having reasonable fears for the safety of their lives and families, including women, children, and older people. And that fear is justified not by theoretical arguments but by the large-scale military attack carried out by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh just a few days ago, on September 19, during which the civilian population and infrastructure were also targeted. We had the opportunity to talk about it and to raise the issue at the highest international level, Madam Minister, on September 21, in New York, in the format of the UN Security Council session, which was absolutely invited based on the letters submitted by France and Armenia.
Today's reality shows that the statements and efforts made by international actors were not enough to fulfill the universal commitment to prevent mass crimes and ensure the safe and dignified life of the population of Nagorno Karabakh in its homeland. I want to emphasize this because the further use of force or the threat of power due to regional developments, the deterrence of Armenia's territorial integrity and sovereignty, and aspirations for democracy are ongoing challenges.
In this context, I emphasize that the Armenian side is committed to establishing regional stability. However, mutual willingness to solve all existing problems through political dialogue is critical to long-lasting peace. In addition to the expectations expressed by Armenia at the session above of the UN Security Council, these issues include the withdrawal of Azerbaijani troops from the sovereign territory of Armenia, the provision of maximum clarity of the state border between Armenia and Azerbaijan, in 1975. based on the map and the unblocking of regional infrastructures exclusively under the sovereignty and jurisdiction of states, in accordance with the principles of equality and reciprocity.
Of course, the settlement of issues of a humanitarian nature, such as ensuring the immediate return of Armenian prisoners of war and civilian hostages, is of essential importance to us. Today, understandably, we focused on the discussion of the regional situation. But we also had the opportunity to continue our previous talks on the agenda of the Armenian-French bilateral relations, reaffirming our mutual interest and willingness to expand it, taking into account the new challenges of today.
Madam Minister, allow me to state again that the Republic of Armenia needs and strives for closer partnership and friendship with France. The same applies to interaction in international multilateral platforms with the involvement of France in various formats, including in the Armenia-European Union partnership. I want to express my gratitude for the humanitarian support provided by the French government to address the primary problems of the forcibly displaced Armenians from Nagorno Karabakh. Once again, I thank you for the discussions in a friendly atmosphere, and I pass the word on to you with love.
In addition to the answer of the French Foreign Minister, the minister gave a more than exhaustive answer to the first part of the question, and I have no idea what more detailed explanation you expect. We are discussing supporting Armenia's defense capabilities; we can limit ourselves to this. And the second part of the question. Our partners have never even put such a demand or question before us regarding the withdrawal from the CSTO.