ԱԺ-ում քննարկվում է Հռոմի ստատուտը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը հիշեցրել է, որ ՀՀ կողմից Կանոնադրությունը ստորագրվել է դեռ 1999թ. հոկտեմբերի 1-ին։ Վավերացման գործընթացը կասեցվել էր, որովհետև ՍԴ-ն կանոնադրության մեջ ամրագրված որոշ պարտավորություններ ճանաչել էր սահմանադրությանը հակասող․
«Քննարկումները սկսվեցին դեռ մեկ տարի առաջ, երբ ՀՀ սուվերեն տարածքի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվեց լայնածավալ ագրեսիա, և կատարվեցին ծանրագույն պատերազմական հանցագործություններ ՀՀ սուվերեն տարածքում»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ կառավարությունը 2022թ. դեկտեմբերին հավանության արժանացրեց փաստաթուղթը՝ սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը քննարկելու համար կրկին ներկայացնելով ՍԴ. «ՍԴ ներկայացնելու հիմք էր հանդիսացել հարցը, որ 1995թ. սահմանադրությունը կանոնադրության՝ հակասահմանադրական ճանաչվելուց ի վեր երկու անգամ լայնածավալ փոփոխոթյունների է ենթարկվել, և առիթ ու անհրաժեշտություն է առաջացել վերստին գնահատել սահմանադրականության հարցը։ ՍԴ-ն 2023թ.մարտի 24-ին կայացրեց որոշում, որով գտավ, որ սահմանադրությանը համապատասխանում են կանոնադրությամբ նախատեսված պարտավորությունները»։
Ըստ նրա՝ ՍԴ ներկայացվել էր ոչ միայն վավերացման, այլև իրավազորությունը հետադարձ ուժով ճանաչելու նախագիծը։

Римский статут обсуждается в Национальном собрании
Представитель РА по международно-правовым вопросам Егише Киракосян напомнил, что РА подписала устав еще 1 октября 1999 году. Процесс ратификации был приостановлен, поскольку КС признал неконституционными некоторые обязательства, предусмотренные в уставе.
"Обсуждения начались год назад, когда Азербайджан осуществил широкомасштабную агрессию против суверенной территории Республики Армения, и самые серьезные военные преступления были совершены на суверенной территории Республики Армения", - сказал он, напомнив, что правительство в 2022 году одобрило документ в декабре, повторно внося его в КС для обсуждения вопроса соответствия конституции. «Основанием внесения в КС послужило то, что в 1995 г. с тех пор как устав был признан неконституционным, конституция претерпела два масштабных изменения, и возникла возможность и необходимость пересмотреть вопрос конституционности. 24 марта 2023 года КС принял решение, которым установил, что обязательства, предусмотренные уставом, соответствуют конституции.
По его словам, в КС был внесен не только проект ратификации, но и ретроактивного признания юрисдикции.