Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանման հետևանքով առաջացած հումանիտար մարտահրավերները
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Յորղոս Գերապետրիտիսի հետ։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ և Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մանրամասները՝ իրադրության միջազգային քաղաքական և հումանիտար բաղկացուցիչները:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի 100.000-ից ավել հայության բռնի տեղահանման հետևանքով առաջացած հումանիտար մարտահրավերները և դրանց հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերը:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից ուժի հետագա կիրառման կանխման, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների բացառման հրամայականը և կարևորել դրան ուղղված միջագզային դերակատարների միասնական քայլերը:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության հարցերի:

Ararat Mirzoyan presented the humanitarian challenges caused by forced displacement from Nagorno-Karabakh
On October 2, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan spoke with Greek Minister of Foreign Affairs Yorghos Gerapetritis.
Minister Mirzoyan presented to his colleague the details of the situation created due to Azerbaijan's continuous aggressive and ethnic cleansing policy in Nagorno-Karabakh and the international political and humanitarian components of the problem.
Ararat Mirzoyan presented the humanitarian challenges caused by the forced displacement of more than 100,000 Armenians from Nagorno-Karabakh and the programs implemented by the RA government to address them.
The head of the RA foreign political department emphasized the imperative of preventing the further use of force by Azerbaijan, the exclusion of ambitions for the territorial integrity and sovereignty of Armenia, and highlighted the joint steps of inter-regional actors aimed at this.