Չնայած ահազանգերին, միջազգային հանրությունը չձեռնարկեց հասցեական թիրախային գործողություններ՝ կանխելու արհավիրքը. նախարար
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի՝ տարբեր խմբակցություններ ներկայացնող պատվիրակության հետ, որը ղեկավարում էր ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հարիս Գեորգիադեսը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների, այդ թվում՝ սեպտեմբերի 19-ի լայնածավալ ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ստիպված էր լքել իր բնօրրանը՝ ենթարկվելով էթնիկ զտման:
ԱԳ Նախարարը հիշեցրել է, որ հայկական կողմը բազմիցս ահազանգում էր ԼՂ-ում ահագնացող իրավիճակի վերաբերյալ, այդ թվում՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի և Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում, այդուհանդերձ միջազգային հանրությունը, մասնավորապես ՄԱԿ-ը և հիմնական դերակատարները ճիշտ ժամանակին չձեռնարկեցին հասցեական թիրախային գործողություններ՝ կանխելու այս արհավիրքը։
Անդրադառնալով խնդրի վերաբերյալ Կիպրոսի դիրքորոշմանը՝ նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Կիպրոսի խորհրդարանի սկզբունքային մոտեցումն ու բանաձևերի ընդունումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց աջակցություն ցուցաբերելու Կիպրոսի պատրաստակամությունը:
Երկուստեք ընդգծվել է՝ ստեղծված իրավիճակը ցույց տվեց, որ քաղաքական հայտարարությունները բավարար չեն և անհրաժեշտ են հստակ քայլեր՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների բացառման նպատակով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարբեր ձևաչափերով և բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների և խորհրդարանների միջև փոխգործակցությանը: Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են Հայաստանի և Կիպրոսի միջև ձևավորված ընդգրկուն երկկողմ օրակարգն ու տարբեր ոլորտներում ընդլայնվող համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Միրզոյանը նաև շնորհավորել է կիպրացի խորհրդարանականներին՝ Կիպրոսի անկախության տոնի առթիվ՝ լավագույն մաղթանքները հղելով Կիպրոսի բարեկամ ժողովրդին և կառավարությանը:

Despite the alarms, the international community did not take targeted actions to prevent the catastrophe. Minister
On October 2, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, had a meeting with the delegation representing various factions of the House of Representatives of Cyprus, which was led by the chairman of the inter-parliamentary commission for cooperation with the National Assembly of the Republic of Armenia, Haris Georgiades.
During the meeting, the interlocutors discussed regional security issues. Ararat Mirzoyan emphasized that due to the aggressive actions of Azerbaijan, including the large-scale military attack of September 19, the people of Nagorno-Karabakh had to leave their homeland, undergoing ethnic cleansing.
The Minister of Foreign Affairs reminded that the Armenian side repeatedly raised the alarm about the worsening situation in Nagorno-Karabakh, including within the framework of the UN Security Council and the General Assembly. Yet, the international community, particularly the UN, and the main actors did not take timely targeted actions to prevent this catastrophe.
Referring to the position of Cyprus on the issue, Minister Mirzoyan highly appreciated the principled approach of the Cypriot Parliament and the adoption of resolutions, as well as the willingness of Cyprus to provide support to the forcibly displaced persons from Nagorno Karabakh.
It was emphasized on both sides that the created situation showed that political statements are not enough and clear steps are needed to exclude the use of force or the threat of power, the territorial integrity and sovereignty of Armenia.
The interaction between the two countries and parliaments in various formats and multilateral platforms was discussed at the meeting. The interlocutors emphasized with satisfaction the comprehensive bilateral agenda formed between Armenia and Cyprus and the expanding cooperation in various fields.
During the meeting, Minister Mirzoyan congratulated the Cypriot parliamentarians on the occasion of the Cyprus Independence Day, sending best wishes to Cyprus's friendly people and government.