Վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի կազմավորման 74-րդ տարեդարձի առիթով
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին և Պետական խորհրդի նախագահ Լի Ցյանին՝ Չինաստանի կազմավորման 74-րդ տարեդարձի առիթով:
Նախագահին ուղղված ուղերձում ասված է.
«Ձեզ եմ հղում իմ ջերմագին շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 74-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է բարեկամ Չինաստանի հետ առկա փոխգործակցությունը և քաղաքական բարձր մակարդակի երկխոսությունը՝ հիմնված փոխըմբռնման և փոխվստահության բարձր արժեքների վրա։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ վերահաստատել իմ պատրաստակամությունը՝ հնարավոր բոլոր ջանքերը գործադրելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հայ-չինական հարաբերությունները զարգացնելու և որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու համար՝ ի բարօրություն մեր ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձերդ գերազանցությանը քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ առաջընթաց և բարօրություն»։
Պետական խորհրդի նախագահին ուղղված ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և բարեկամ չին ժողովրդին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 74-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև ձևավորված միջպետական երկկողմ հարաբերությունները և քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը վկայությունն են հայ և չին ժողովուրդների միջև դարերի խորքից բխող անսասան բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա հիմնված համագործակցության։
Համոզված եմ, որ հայ-չինական հարաբերությունները հետագայում ևս կշարունակեն ամրապնդվել և զարգանալ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով՝ ճանապարհ հարթելով համատեղ նոր նախաձեռնությունների և ծրագրերի կյանքի կոչման համար։
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն»։

Никол Пашинян направил поздравительные послания по случаю 74-й годовщины основания Китая
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания Председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину и Председателю Госсовета Ли Цяну по случаю 74-й годовщины основания Китая.
В послании, адресованном Председателю КНР говорится:
«Шлю вам теплые поздравления и наилучшие пожелания по случаю 74-й годовщины основания Китайской Народной Республики.
Армения придает большое значение существующему сотрудничеству и политическому диалогу высокого уровня с дружественным Китаем, основанному на высоких ценностях взаимопонимания и взаимного доверия.
Пользуясь этой возможностью, хотел бы подтвердить свою готовность приложить все возможные усилия для развития армяно-китайских отношений в сферах, представляющих взаимный интерес, и поднять их на качественно новый уровень на благо наших народов.
Желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и успехов, а дружественному народу Китая – прогресса и процветания».
В послании, адресованном Председателю Госсовета, в частности, говорится:
«От имени правительства Республики Армения и от себя лично сердечно поздравляю Вас и дружественный китайский народ по случаю 74-й годовщины образования Китайской Народной Республики.
Межгосударственные двусторонние отношения и активный политический диалог между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой являются свидетельством незыблемой дружбы и сотрудничества, основанных на взаимном уважении и доверии между армянским и китайским народами.
Уверен, что армяно-китайские отношения будут и дальше укрепляться и развиваться по всем направлениям, представляющим взаимный интерес, открывая путь для реализации новых совместных инициатив и программ.