Ադրբեջանը չպետք է փոխի կամ ոչնչացնի 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության հիշատակը հավերժացնող որևէ հուշարձան. Մարուքյանը ներկայացրել է, թե Հայաստանն ինչ է պահանջում Ադրբեջանից
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը X-ի իր էջում գրել է.
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով՝ սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի Հանրապետության միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչը հայց է ներկայացրել Ադրբեջանի դեմ՝ ժամանակավոր միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Այս մասին X-ի (նախկին՝ «Թվիթեր») իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ մանրամասնելով.
Հայցում Հայաստանը պահանջում է.
1) Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա որևէ միջոց ձեռնարկելուց, որը կարող է հանգեցնել CERD-ով նախատեսված իր պարտավորությունների խախտմանը:
2) Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա որևէ գործողություն ձեռնարկելուց, որն ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղում մնացած էթնիկ հայերին տեղահանելուն կամ վերջին ռազմական հարձակման ընթացքում տեղահանված անձանց անվտանգ և արագ վերադարձն իրենց տներ կանխելուն կամ ազդելուն, ներառյալ նրանց, ովքեր գնացել են Հայաստան կամ երրորդ երկրներ՝ միաժամանակ թույլ տալով նրանց, ովքեր ցանկանում են լքել Լեռնային Ղարաբաղը, դա անել առանց որևէ խոչընդոտի:
3) Ադրբեջանը դուրս կբերի  ռազմական և իրավապահ անձնակազմին Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր քաղաքացիական հաստատություններից, որոնք օկուպացված են 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին իր զինված հարձակման հետևանքով:
4) Ադրբեջանը կնպաստի և ձեռնպահ կմնա Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերին Միավորված ազգերի կազմակերպության և նրա մասնագիտացված գործակալությունների մուտքի համար և որևէ կերպ չպետք է միջամտի նրանց գործունեությանը:
5) Ադրբեջանը պետք է դյուրացնի և ձեռնպահ մնա Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի՝ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու հնարավորությունից, և համագործակցի Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հետ:
6) Ադրբեջանը անհապաղ պետք է նպաստի Լեռնային Ղարաբաղի հանրային կոմունալ ծառայությունների, այդ թվում՝ գազի և էլեկտրաէներգիայի ամբողջական վերականգնմանը և ապագայում ձեռնպահ մնա դրանք խափանելուց:
7) Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս կամ նախկին քաղաքական ներկայացուցիչների կամ զինվորականների նկատմամբ պատժիչ գործողություններից:
8) Ադրբեջանը չպետք է փոխի կամ ոչնչացնի 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հիշատակը հավերժացնող որևէ հուշարձան կամ որևէ այլ հուշարձան կամ հայկական մշակութային արտեֆակտ կամ վայր, որը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում:
9) Ադրբեջանը ճանաչում և ուժի մեջ է դնում Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների կողմից ստեղծված քաղաքացիական կացության ակտերը, անձը հաստատող փաստաթղթերը և սեփականության իրավունքներն ու գրանցամատյանները, և չպետք է ոչնչացնի կամ բռնագրավի այդ գրանցամատյաններն ու փաստաթղթերը:
10) Ադրբեջանը պետք է հաշվետվություն ներկայացնի Դատարան սույն հրամանն ուժի մեջ մտնելու համար ձեռնարկված բոլոր միջոցների մասին՝ սույն հրամանի օրվանից սկսած մեկամսյա ժամկետում, իսկ այնուհետև յուրաքանչյուր երեք ամիսը մեկ՝ մինչև գործի վերաբերյալ վերջնական որոշում կայացնելը դատարանի կողմից»:

Azerbaijan should not change or destroy the 1915 Any monument commemorating the Armenian Genocide. Marukyan presented what Armenia demands from Azerbaijan
Edmon Marukyan, an ambassador with special assignments of the RA, wrote on his X page.
As a result of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan against the ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh on September 19, 2023, on September 28, the representative of the Republic of Armenia for International Legal Affairs filed a lawsuit against Azerbaijan to take temporary measures.
RA Ambassador with Special Assignments Edmon Marukyan wrote about this in his X (formerly "Twitter") microblog, detailing:
Armenia demands a claim.
1) Azerbaijan shall refrain from taking any measures that may lead to violating its obligations under the CERD.
2) Azerbaijan shall refrain from taking any action directly or indirectly aimed at displacing ethnic Armenians remaining in Nagorno-Karabakh or preventing or affecting the safe and speedy return to their homes of persons displaced during the recent military offensive, including those who have gone to Armenia or third countries. while allowing those who wish to leave Nagorno-Karabakh to do so without any hindrance.
3) Azerbaijan will withdraw military and law enforcement personnel from all civilian facilities in Nagorno-Karabakh occupied due to its armed attack on September 19, 2023.
4) Azerbaijan will facilitate and refrain from accessing the ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh to the United Nations and its specialized agencies and shall not interfere in their activities in any way.
5) Azerbaijan should facilitate and refrain from the possibility of the International Committee of the Red Cross providing humanitarian aid to the ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh and cooperate with the International Committee of the Red Cross.
6) Azerbaijan should immediately facilitate the complete restoration of public utility services in Nagorno-Karabakh, including gas and electricity, and refrain from disrupting them in the future.
7) Azerbaijan should refrain from punitive actions against current or former political representatives or military personnel of Nagorno Karabakh.
8) Azerbaijan shall not alter or destroy any monument commemorating the Armenian Genocide of 1915 or any other memorial or Armenian cultural artifact or site in Nagorno-Karabakh.
9) Azerbaijan recognizes and enforces civil residency acts, identity documents, and property rights and registers created by the Nagorno Karabakh authorities and shall not destroy or confiscate such records and documents.
10) Azerbaijan shall submit a report to the Court on all measures taken to implement this order within one month from the date of this order, and every three months thereafter until the court makes a final decision on the case."