Դիտարկվում է տեղահանված հայերին Կիպրոսում տեղավորելու հնարավորությունը. Կիպրոսի ԱԳՆ
Կիպրոսի ԱԳՆ-ն դատապարտել է սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը Լեռնային Ղարաբաղում և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի զինադադարի համաձայնագրի կոպտագույն խախտումը։
Կիպրոսի ԱԳՆ-ն նաև կոչ է արել համապարփակ երկխոսություն վարել՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը:
«Կիպրոսի կառավարությունը պատրաստ է անհապաղ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել հարկադիր տեղահանվածներին՝ Լեռնային Ղարաբաղ հայերին, որոնք հազարներով լքում են իրենց նախնիների տները։ Այս առումով դիտարկվում է նաև անհրաժեշտության դեպքում մի շարք տեղահանված հայերի մեր երկրում տեղավորելու հնարավորությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Рассматривается возможность расселения вынужденных переселенцев из Арцаха на Кипре. Министерство иностранных дел Кипра
МИД Кипра осудил военную операцию Азербайджана в Нагорном Карабахе 19 и 20 сентября и грубое нарушение соглашения о прекращении огня от 9 ноября 2020 года.
МИД Кипра также призвал к всестороннему диалогу для обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха.
"Правительство Кипра готово незамедлительно оказать гуманитарную помощь вынужденно перемещенным армянам Нагорного Карабаха, тысячами покидающим свои родные дома. В связи с этим рассматривается также возможность размещения в нашей стране ряда вынужденных переселенцев в случае необходимости", - говорится в сообщении.