Ալեն Սիմոնյանը Դուբլինում հանդիպել է Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի նախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 29-ին Դուբլինում հանդիպել է Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի նախագահ Ռուսլան Ստեֆանչուկին:
Հանդիպմանը ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի բռնի տեղահանությանը նախորդող իրադարձությունների մանրամասներ՝ թվարկելով անվտանգային խնդիրներն ու ադրբեջանական զինուժի լայնածավալ հարձակման հետևանքները: Ուկրաինացի գործընկերը կարևորել է երկկողմ հանդիպումը՝ պատրաստակամություն հայտնելով նաև բազմակողմ հարթակներում համագործակցության շուրջ:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական կապերի զարգացման հեռանկարները: Երկուստեք կարևորվել է խորհրդարանների դերը միջազգային հարաբերություններում՝ ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության լայն հնարավորությունները: Կողմերն առաջնահերթություն են դիտարկել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և անվտանգային խնդիրների լուծման հրատապությունը:

Ален Симонян встретился с Председателем Верховной Рады Украины в Дублине
29 сентября в Дублине Председатель НС РА Ален Симонян встретился с Председателем Верховной Рады Украины Русланом Стефанчуком.
На встрече спикер НС РА представил подробности событий, предшествовавших насильственной депортации армян Нагорного Карабаха, перечислив проблемы безопасности и последствия широкомасштабного нападения азербайджанских вооруженных сил. Украинский партнер подчеркнул важность двусторонней встречи, выразив готовность к сотрудничеству и на многосторонних площадках.
Обсуждены перспективы развития межпарламентских связей. Обе стороны подчеркнули роль парламентов в международных отношениях, подчеркнув широкие возможности парламентской дипломатии. Стороны сочли приоритетной актуальность установления мира и решения проблем безопасности в регионе.