Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԹ Եվրոպայի հարցերով պետնախարարի հետ
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված ռազմական հարձակման հետևանքներին՝ քաղաքացիական բնակավայրերի և անձանց թիրախավորմամբ, հանգեցնելով ԼՂ բնակչության զանգվածային բռնի տեղահանման:
Նախարար Միրզոյանն կարևորել է միջազգային գործընկերների և կառույցների հստակ գնահատականն ու գործուն մեխանիզմների միջոցով ուժի կիրառման հետագա դեպքերի բացառման հրամայականը: ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակել է ուժի կիրառման գործելակերպը՝ չնայած հակառակի վերաբերյալ վերջին ամիսներին հնչած հավաստիացումներին:
ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է տարածաշրջանն ապակայունացնելու փորձերի, ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների զսպման հրամայականը՝ այս համատեքստում ընդգծելով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի մանդատը: Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ համագործակցության օրակարգին:

Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with the UK Minister of State for European Affairs
On September 28, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan spoke with the Minister of State for European Affairs of the United Kingdom, Leo Docherty.
QRA Foreign Minister drew the interlocutor's attention to the consequences of the military attack unleashed by Azerbaijan against the people of Nagorno Karabakh on September 19, targeting civilian settlements and people, leading to the massive forced displacement of the NK population.
Minister Mirzoyan emphasized the clear assessment of international partners and structures and the imperative of excluding future cases of force through effective mechanisms. The head of the Department of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized that Azerbaijan continued the practice of using force, despite the assurances to the contrary in recent months.
The head of the Department of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized the imperative of curbing the attempts to destabilize the region, territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia, emphasizing the mandate of the UN Security Council in this context. During the telephone conversation, the agenda of bilateral cooperation was also touched upon.